Asa Lind gościem Rabka Festival 2016

Asa Lind gościem Rabka Festival 2016

Przegląd

Jedna z najwybitniejszych autorek książek dla dzieci, szwedzka pisarka Asa Lind, znana w Polsce z książek o Piaskowym Wilku będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej, który w lipcu odbędzie się w Rabce.

Asa Lind spotka się z czytelnikami, poprowadzi warsztaty, a dorosłym zdradzi „Jak czytają Szwedzi?”. Fragmenty książki Asy Lind czytać będzie dla wszystkich gości uzdrowiska zebranych w Parku Zdrojowym, Jolanta Fraszyńska. Indywidualne spotkanie z autorką czeka dodatkowo profesjonalistów: bibliotekarzy i nauczycieli.

Rabka Festiwal potrwa od 7 do 10 lipca. Motywem przewodnim tegorocznej jego edycji jest rodzina i rodzinne czytanie.

Jak podkreślają organizatorzy festiwal jest skierowany do tych, którzy w wakacje nie chcą się nudzić, a od leniuchowania wolą twórcze działanie. Z myślą o nich przygotowano spotkania z pisarzami, warsztaty, prezentacje, wystawy i czytanie książek przez aktorów.

Jednym z gości festiwalu będzie, zaproszony dzięki pomocy Litewskiego Instytutu Kultury, litewski ilustrator Kęstutis Kasparavicius, którego pełne ciepła i humoru książki czytają już dzieci w 20 krajach na całym świecie. Goethe-Institut będzie zachęcał do lektury książek niezwykle popularnej niemieckiej autorki Cornelii Funke. Wybitna badaczka Szekspira i mama trzech córek: Anna Kowalcze – Pawlik, poprowadzi spotkanie szekspirowskie dla najmłodszych, w oparciu o filmy animowane dostarczone przez British Council oraz warsztaty przekładowe dla nastolatków. W Rabce będzie można spotkać także znanych polskich autorów: Barbarę Gawryluk, Grzegorza Kasdepke, Joannę Krzyżanek, Joannę Olech, Elżbietę Pałasz i Tomasza Samojlika – twórcę komiksów, a zarazem doktora nauk przyrodniczych z Puszczy Białowieskiej, który zdradzi nie tylko jak powstaje komiks i film animowany, ale także jak żyją zwierzęta, znany już dzieciom z opowieści pisarza żubr Pompik i bohater jego najnowszego komiksu – Pikotek. Wystawa „Polska szkoła ilustracji” zorganizowana w sali wypoczynkowej Uzdrowiska Rabka wielu dorosłych przeniesie w czasy dzieciństwa, bo odnajdą na niej ilustracje do książek wykonane m.in. przez: Bohdana Butenkę, Jana Lenicę, Jana Młodożeńca, Janusza Stannego, Olgę Siemaszko czy Józefa Wilkonia.

Pracownicy Muzeum im. Orkana w Rabce podczas warsztatów pokażą dzieciom zbiory zabawek, którymi bawiły się wiejskie dzieci, a każdy kto zechce, będzie mógł zrobić własną gałgankową lalkę -„samoróbkę”. Zaplanowano także międzypokoleniowe warsztaty tworzenia kolaży „Jak wyglądało dzieciństwo naszych dziadków?” na podstawie książki „Banany z cukru pudru” oraz rodzinną grę terenową „Poszukiwanie zbójnickiego skarbu” opartą na legendach regionu.

W Altanie pod Grzybkiem wieczorami książki dla dzieci czytać będą aktorzy: Piotr Cyrwus, Tomasz Schimscheiner, Jolanta Fraszyńska i Jan Peszek.

Specjalny program przygotowano dla dorosłych: bibliotekarzy, nauczycieli i rodziców. Wybitni specjaliści podzielą się z nimi niebanalnymi pomysłami na skuteczną promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny, ale na warsztaty obowiązują zapisy, które przeprowadzone zostaną w dwóch turach: od 20 czerwca i od 4 lipca.

za PAP

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.