Andrzej Wajda odebrał nagrodę PEN Clubu im. Parandowskiego

Andrzej Wajda odebrał nagrodę PEN Clubu im. Parandowskiego

Przegląd

30 maja 2016, Andrzej Wajda odebrał nagrodę PEN Clubu im. Jana Parandowskiego.

Prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski wyjaśnił, że motywem przyznania nagrody literackiej filmowcowi był fakt, że twórczość Andrzeja Wajdy zawsze była bardzo mocno związana z literaturą. Laureat jest autorem ekranizacji klasyki literatury polskiej: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza,  „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, ekranizował opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, czy „Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego.

W uzasadnieniu decyzji jurorów czytamy iż nagrodę im. Parandowskiego przyznano Wajdzie

z uznaniem epokowego znaczenia jego dzieła dla kultury polskiej i jej miejsca w kulturze powszechnej, ze świadomością najgłębszej więzi jego dokonań filmowych i teatralnych z literaturą współczesną i wielkim kanonem klasyki, z wdzięcznością za godną Żeromskiego lekcję krytycznego patriotyzmu, której obraz i postać urastają do narodowego symbolu”.
Andrzej Samsonowicz w laudacji podkreślił, że

dzięki Wajdzie pytamy o to, co stało się z naszą historią, z naszym krajem, naszym narodem. (…) Dla zbiorowej świadomości Polaków dzieła Wajdy mają znaczenie szczególne, przynoszą obrazy dziejów naszego kraju, naszego społeczeństwa, pozwalają na ukazanie naszej wspólnoty i osiągnięć, ale także popełnianych przez nas błędów„.

Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego – polska nagroda literacka, przyznawana corocznie za twórczość w duchu dzieła Jana Parandowskiego. Wśród jej laureatów są m.in. Jerzy Turowicz (1988), Zbigniew Herbert (1989), Gustaw Herling-Grudziński (1990), Leszek Kołakowski (1992), Stanisław Lem (1994), Ryszard Kapuściński (1995), Julia Hartwig (2009), Sławomir Mrożek (2010).

 

PAP

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.