Komisja kultury za ustanowieniem 2017 r. Rokiem Conrada i Rzeki Wisły

Przegląd

Joseph_ConradSejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się podczas czwartkowego posiedzenia za ustanowieniem Roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego i Roku Rzeki Wisły. W 2017 r. mija 160-lecie urodzin pisarza i 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

Projekt uchwały, wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został przyjęty podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu. Przedstawiciele resortu zapowiedzieli przygotowanie oferty kulturalnej, związanej z obchodami Roku Conrada-Korzeniowskiego. Jak podkreślili, ministerstwo planuje wykorzystanie dorobku i popularności twórczości pisarza do promocji Polski za granicą „poprzez przypominanie o osadzeniu autora „Jądra ciemności” w doświadczeniu polskim XIX. wieku”. Posłem sprawozdawcą wybrano Piotra Babinetza.
Rok Rzeki Wisły miałby uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Jak zapisano w projekcie uchwały przyjętej podczas czwartkowego posiedzenia „Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego”.

Przypomniano, że w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Tym samym rok 1467 stał się pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, „rozpoczynającym najwspanialsze lata historii Polski”. „Spław Wisłą i jej dopływami przyczynił się do rozkwitu gospodarczego w Polsce w okresie złotego wieku, dzięki czemu stała się ona europejską potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną” — podkreślono.

 

za PAP

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Rok Conrada

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.