Stasiuk laureatem austriackiej nagrody literackiej

Stasiuk laureatem austriackiej nagrody literackiej

Przegląd

Andrzej Stasiuk został tegorocznym laureatem Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej. Nagroda, przyznawana europejskim autorom, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie, jest dotowana premią wysokości 25 tys. euro.

Austriacki minister kultury Josef Ostermayer wydał w piątek oświadczenie, w którym podkreślił m.in., że Stasiuk jest pisarzem, który „zawsze zajmuje stanowisko wobec aktualnych wyzwań politycznych w Polsce i w Europie, który donośnie i elokwentnie angażuje się na rzecz demokratycznych wartości, takich jak różnorodność mediów i opinii w jego ojczyźnie″.

Andrzej Stasiuk – prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca – jest laureatem wielu polskich nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike za Jadąc do Babadag i Nagrody Literackiej m. st. Warszawy za Wschód. W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis″.

Stasiuk jest kolejnym Polakiem, który został laureatem tej nagrody. W 1988 r. otrzymał ją Andrzej Szczypiorski, w 1985 r. Stanisław Lem, w 1982 r. Tadeusz Różewicz, w 1972 r. Sławomir Mrożek, a pierwszym laureatem był w 1965 r. Zbigniew Herbert. (PAP)

 

za Instytut Książki

fot. Piotr Janowski
Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.