Umberto Eco nie żyje

Umberto Eco nie żyje

Przegląd

Wybitny włoski pisarz zmarł w wieku 84 lat. Umberto Eco zmarł w piątek wieczorem – poinformował dziennik „La Repubblica”. Informację o śmierci Eco potwierdziła rodzina pisarza.

Umberto Eco urodził się 5 stycznia 1932 roku w Alessandrii. Był nie tylko wybitnym pisarzem, ale także filozofem i felietonistą. Sławę przyniosły mu powieści, które charakteryzują się dużą otwartością i zachęcają czytelników do ich interpretacji. Eco był również lingwistą, mediewistą, filozofem, bibliofilem i aktywnym uczestnikiem życia społecznego we Włoszech.

Jego najbardziej znanym dziełem jest bez wątpienia „Imię róży” (opublikowane w 1980 r.). Natychmiast stała się ona światowym bestsellerem. Została przetłumaczona na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy.

Obok „Imienia Róży”, Eco jest autorem cenionych powieści: „Wahadło Focaulta”, „Baudolino”, „Cmentarz w Pradze”. W ubiegłym roku w Polsce ukazała się jego ostatnia powieść: „Temat na pierwszą stronę”.

Eco podkreślał, że pisze książki dla czytelników „na dwa tysiące najbliższych lat”. – Piszę z myślą o okresie, gdy tych, którzy mnie krytykują, nie będzie już na świecie – mówił w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” z okazji swych 80. urodzin.

Eco był wielokrotnie odznaczany i honorowany. Tytuł doktora honoris causa nadała mu m.in. warszawska ASP oraz Uniwersytet Łódzki.

 

na podstawie PAP

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Umberto Eco

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.