Opole – Miasto wesprze instytucje kultury podlegające regionowi

Opole – Miasto wesprze instytucje kultury podlegające regionowi

Przegląd

500 tys. zł wsparcia przekaże w tym roku miasto Opole instytucjom kultury podległym samorządowi woj. opolskiego.

List intencyjny w tej sprawie podpisali w poniedziałek prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Wiśniewski podkreślił podczas zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej, że oferta kulturalna jednostek podlegających województwu w dużej części „zagospodarowana” jest przez mieszkańców miasta. „Kwota pół miliona złotych, jaką przekazujemy, jest duża i nieduża. Duża, bo to spory wydatek w budżecie, a nieduża, bo dzięki temu realizowanych będzie wiele wspólnych inicjatyw” – uznał.

Zgodnie z zawartym porozumieniem największe kwoty od miasta – po 200 tys. zł – dostaną Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Filharmonia Opolska. Teatr wykorzysta dotację na współorganizację 41. edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” oraz produkcję spektakli, a Filharmonia na organizację koncertów symfonicznych w ramach tzw. „Prezydenckich piątków”, Dni Opola i koncertów promenadowych.

Po 25 tys. zł otrzymają: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu na realizację określonego w porozumieniu wydawnictwa, Nocy Kultury, wystaw i spotkań autorskich; Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu na wydanie rocznika muzealnego, organizację Nocy Muzeów i Nocy Kultury; Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu na organizację majówki w skansenie, targów miodów i Nocy Muzeów oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu na organizację cyklu spotkań „Twarze Opola”, a także organizację Nocy Muzeów i Nocy Kultury.

Porozumienie dotyczy też wspólnej organizacji uroczystości wręczenia nagrody artystycznej „Złota Maska”, przyznawanej od lat przez woj. opolskie i śląskie za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. W tym roku nagrody te zostaną wręczone 4 kwietnia w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu.

 

źródło:  (PAP)

fot. UM Opole

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Opole

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.