Nie żyje Andrzej Czyżewski

Nie żyje Andrzej Czyżewski

Przegląd

W sobotę, 13 lutego, zmarł Andrzej Czyżewski. Kuzyn Marka Hłaski, był autorem jego biografii, zatytułowanej „Piękny dwudziestoletni”. Miał 85 lat
Urodzony w 1930 r. Andrzej Czyżewski, z wykształcenia architekt, swoje życie zawodowe związał z Tychami. Zamieszkał tam w 1957 r., tworząc wiele projektów architektonicznych dla nowo powstałego miasta. Był kuzynem Marka Hłaski. Po śmierci jego matki odziedziczył archiwum rodzinne i przejął po niej prawa autorskie do spuścizny literackiej Hłaski.

Czyżewski podjął prace badawcze na temat życia i twórczości Hłaski, czego owocem była wydana w 2000 r. biografia Hłaski pt. „Piękny dwudziestoletni”. Pięć lat później ukazało się drugie wydanie, a w roku 2012 wydanie trzecie – rozszerzone o nowe wątki biograficzne, poprawione oraz uzupełnione o nowe materiały faktograficzne (zdjęcia, dokumenty).

Czyżewski doprowadził do ponownej edycji listów Hłaski, uzupełniając pierwsze ich wydanie o ponad 60 odnalezionych listów autora „Sowy, córki piekarza”. Nowa edycja listów – wydana w 2014 przez Agorę – stała się literacką sensacją. Spośród 363 listów wydrukowanych w książce „Marek Hłasko. Listy” ponad połowa była wcześniej nieznana.

więcej :wyborcza.pl
Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.