Narodowe Czytanie – wybieramy lekturę

Narodowe Czytanie – wybieramy lekturę

Przegląd

Chłopi, Noce i dnie, Wesele, Popioły, Quo vadis – jedno z tych dzieł literatury polskiej będzie lekturą „Narodowego Czytania″ w 2016 r. Do udziału w głosowaniu, które przesądzi o wyborze lektury, zachęca prezydent Andrzej Duda.

„Podczas ubiegłorocznej edycji »Narodowego Czytania« zaproponowałem, aby utwór do kolejnej wspólnej lektury wybrali wszyscy Polacy. W wyniku konsultacji przeprowadzonych z wydziałami filologicznymi uniwersytetów oraz Radą Języka Polskiego powstała lista wybitnych dzieł polskiej literatury″ – czytamy w liście prezydenta Dudy opublikowanym w czwartek przez Kancelarię Prezydenta.

Znajdują się na niej: Chłopi Władysława Reymonta, Noce i dnie Marii Dąbrowskiej, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Popioły Stefana Żeromskiego, Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

Każde stanowić może lekturę »Narodowego Czytania«. Zaproponowane utwory są nie tylko doskonałym przykładem bogactwa polszczyzny, ale również ważnym elementem naszej polskiej tożsamości, kształtowanej przez wielkie dzieła narodowej kultury″ – podkreśla prezydent. „Zachęcam wszystkich Państwa, abyśmy wspólnie wybrali dzieło, które razem przeczytamy podczas wrześniowego spotkania z polską literaturą″ – czytamy w liście prezydenta.

Głosować można do 11 lutego. Lekturę „Narodowego Czytania″ poznamy po 22 lutego – zapowiada Kancelaria Prezydenta.

Aby zagłosować należy wybrać jeden z podanych tytułów i umieścić go w temacie e-maila (bez cudzysłowu i bez autora dzieła). E-mail należy odesłać na adres: narodowe.czytanie2016@prezydent.pl.

 

źródło PAP

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.