Sofia Andruchowycz laureatką polskiej nagrody im. Conrada

Sofia Andruchowycz laureatką polskiej nagrody im. Conrada

Przegląd

Ukraińska pisarka Sofia Andruchowycz została laureatką fundowanej przez Instytut Polski w Kijowie nagrody literackiej im. Josepha Conrada. Wyróżnienie, uznawane na Ukrainie za jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie literatury, przyznano po raz piąty.

Prócz Andruchowycz w finale znaleźli się Ołeksij Czupa i Ostap Sływyński.

Zwyciężczyni konkursu otrzymała 3 tysiące euro oraz półroczne stypendium w Polsce w ramach programu stypendialnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP „Gaude Polonia”.

Urodzona w 1982 r. Sofia Andruchowycz pochodzi z Iwano-Frankiwska (d. Stanisławów) na zachodniej Ukrainie. Mieszkająca dziś w Kijowie pisarka zajmuje się również publicystyką i tłumaczeniami, m.in. z języka polskiego. Za wydaną w 2014 r. powieść „Feniks Austria” otrzymała nagrodę „Książka roku BBC”, przyznawaną literatom, którzy tworzą w języku ukraińskim.

Nagroda im. Conrada przyznawana jest co dwa lata od 2007 r. Jej pierwszym laureatem był pisarz Taras Prochaśko, reprezentant tzw. fenomenu stanisławowskiego, którego głównym przedstawicielem jest ojciec Sofii Andruchowycz, Jurij Andruchowycz. W 2009 r. w konkursie zwyciężył Serhij Żadan, pisarz i tłumacz z Charkowa, a w 2011 r. lwowska pisarka Natałka Sniadanko. W 2013 r. laureatką Nagrody Conrada została pisarka Tania Malarczuk.

za PAP

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.