Odkryto nieznane wiersze Różewicza

Odkryto nieznane wiersze Różewicza

Przegląd

W archiwum Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza odnaleziono nieznane dotąd wiersze jednego z największych polskich poetów – Tadeusza Różewicza. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, liryki sprzed 70. lat prawdopodobnie nigdy nie były publikowane.

Nieznane teksty to dwa rękopisy i jeden maszynopis. Nikt nie wiedział o ich istnieniu. Do momentu, kiedy dr Jarosław Cymerman przeglądnął stare archiwa Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Notatki uczynione przez autora świadczą, że to jedne z najstarszych wierszy Tadeusza Różewicza.

Nieznane wiersze to: „Wrzesień 1939”, „Kształt czasu” i „Świt”. Pierwszy z nich napisany jest ręcznie. Ma cztery strofy. Tytuł podkreślono na czerwono. Tekst z wyjątkiem dwóch skreśleń nie ma poprawek. Drugi jest nieco krótszy, niektóre wersy składają się tylko z dwóch słów. Trzeci utwór to maszynopis, a na nim data: 1945 rok. W lewym górnym rogu na kartkach jest podpis: Tadeusz Różewicz. Są to jedne z najstarszych utworów wybitnego polskiego poety.

Jak relacjonuje dr Cymerman, historyczne utwory znajdują się w lubelskim Muzeum już od 1978 roku. Zostały odkryte teraz, ponieważ nikt do tej pory nie przeglądał dokładnie archiwalnych zbiorów. Kiedy Cymerman robił porządki w szafie, między dokumentami Jaworskiego znalazł trzy wiersze, na których widniał podpis: „Tadeusz Różewicz”. Uznał, że to wstępne wersje wierszy, które później znalazły się w pierwszych tomach twórczości poety. Po sprawdzeniu okazało się, że „Wrzesień 1939 roku”, „Świt” i „Kształt czasu” to zupełne białe kruki.

Tadeusz Różewicz jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy. Urodził się w 1921 roku w Radomsku. Uznanie w środowisku literackim zdobył zbiorem poezji „Niepokój” wydanym w 1947 roku. Poeta prezentuje tu człowieka wydziedziczonego z kultury, wartości, szukającego sensu życia po tragedii wojny. Jego wiersze charakteryzują się prostą leksyką, brakiem ozdobników i rymów – czytamy na portalu www.wyborcza.pl.

za onet.pl, wyborcza.pl
fot. Agencja Gazeta info.wyborcza.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.