Marcin Melon zwycięzcą konkursu literackiego „Jednoaktówka po śląsku”

Marcin Melon zwycięzcą konkursu literackiego „Jednoaktówka po śląsku”

Przegląd

Marcin Melon, autor historii o typowym górniku, zdobył pierwsze miejsce w konkursie literackim „Jednoaktówka po śląsku”. Na tegoroczną, piątą edycję wpłynęło blisko 30 prac. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek w Teatrze Korez w Katowicach.

Zwycięska praca nosi tytuł „Bydzie lepij” (będzie lepiej). „To historia o typowym Ślązaku, górniku, który nie za bardzo przykłada się do pracy, przez co nie awansuje. Wpada więc na pomysł podsłuchiwania sztygara i zajęcia w ten sposób jego miejsca. Można tu znaleźć wiele aluzji do współczesnych wydarzeń i problemów m.in. nawiązanie do tzw. afery taśmowej czy poruszenie kwestii wyścigu szczurów” – powiedział PAP jeden z jurorów Waldemar Szymczyk.

Drugą nagrodę przyznano Mateuszowi Czybie za obyczajowy tekst „Gdowa” (wdowa). Trzecie miejsce otrzymał Grzegorz Sztoler za historyczny tekst „Husycko nalewka„. Jury przyznało także 7 wyróżnień.

Najlepsze tegoroczne prace zostały w piątek odczytane przez śląskich aktorów podczas wieczornej gali wręczenia nagród w katowickim Teatrze Korez.

Organizowany po raz piąty konkurs literacki – jak powiedział Szymczyk – cieszy się dużą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. „Grono autorów od kilku lat przystępuje do konkursu, a ich prace są z roku na rok coraz lepsze. Coraz częściej swój udział zgłaszają zawodowcy tak jak tegoroczny zwycięzca Marcin Melon, który jest m.in. autorem powieści kryminalnych po śląsku” – dodał juror.

Nagrodzone jednoaktówki laureatów poprzedniej edycji konkursu zostały wydane w formie publikacji. W ubiegłym roku zwyciężył pisarz i poeta Krystian Gałuszka za komedię „Banhof”.

Na tegoroczną, piątą edycję konkursu wpłynęło blisko 30 prac. Zgodnie z regulaminem konkursu objętość tekstów nie mogła przekraczać 10 stron maszynopisu; w jednoaktówce mogło pojawić się najwyżej czterech bohaterów.

Prace oceniało jury w składzie: reżyser Ingmar Villqist, dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert, Piotr Zaczkowski z Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Waldemar Szymczyk z Imago Public Relations.

 

za:PAP

 

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.