Festiwal Literacki „Zebrane″

Festiwal Literacki „Zebrane″

Przegląd

Spotkania z reportażystami i pisarzami m.in. Andrzejem Stasiukiem, Anną Kamińską czy Marcinem Kąckim, dyskusja o współzawodnictwie wśród autorów oraz koncert Mitch&Mitch – złożą się na 6. Festiwal Literacki „Zebrane″, który rozpoczął się w środę w Białymstoku. Impreza, której organizatorem jest stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów, potrwa do soboty.

W tym roku motywem przewodnim jest „Wschód″, który – jak zaznaczył jeden z organizatorów, dr Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku – nie był planowany, ale jest bliski społeczności Białegostoku. „Wschód jest na pewno ważny. Być może jest to dowód na to, że nie potrafimy sobie z nim poradzić, że go definiujemy, że się z nim wadzimy, że szukamy formuły, nawet jeśli jest ona nieprzyjemna, co nie znaczy, że mamy o tym nie mówić″ – podkreślił Kochanowski.

Swoją premierę podczas festiwalu będzie miała książka dziennikarza Marcina Kąckiego Białystok. Biała siła, czarna pamięć, która już przed promocją wzbudziła wiele emocji i dyskusji w mieście. Kochanowski uważa, że będzie to jedno z najważniejszych spotkań festiwalowych. „Ciekawi nas, dlaczego Kącki zrobił o tym książkę″ – dodał.

Ważnym spotkaniem będzie też rozmowa ze związanym z regionem pisarzem Michałem Androsiukiem, który pisze w języku polskim i białoruskim. Będzie to spotkanie wokół jego najnowszej książki Krzyżyk, która opowiada o jednej ze wsi w Puszczy Białowieskiej.

Życie w środku Puszczy Białowieskiej i wielka miłość do zwierząt będzie również tematem spotkania z Anną Kamińską, autorką biografii Simony Kossak. Bohaterka książki porzuciła Kraków i zamieszkała w leśniczówce bez prądu i wody, opiekowała się oswojonym dzikiem i krukiem terrorystą, prowadziła badania naukowe, a do tego kręciła filmy i nagrywała słuchowiska radiowe.

Będzie można też spotkać się z Piotrem Głuchowskim – jednym z autorów książki Karbala. Tytułowa Karbala, irackie miasto leżące w polskiej strefie stabilizacji, wiosną 2004 roku zostaje zaatakowana przez Al-Kaidę. Książka jest zapisem rozmów ze świadkami tych wydarzeń.

Zaplanowano też spotkania z Andrzejem Stasiukiem, Ziemowitem Szczerkiem i Łukaszem Orbitowskim, a także koncert eksperymentującej grupy Mitch&Mitch.

Oprócz tego odbędzie się dyskusja z Tomaszem Sekielskim – dziennikarzem śledczym, ale też autorem kryminałów i założycielem wydawnictwa oraz Piotrem Nesterowiczem – autorem Cudownej, o cudzie, który miał mieć miejsce w Zabłudowie (miejscowość w Podlaskiem).

Kochanowski powiedział, że będzie to dyskusja o tym, jak nieznani autorzy wchodzą w świat literatury. „Będzie to dyskusja wokół pytań, jak się czują, czy jest im łatwo, jak są promowani czy jak odbierają świat literacki″ – podkreślił.

W poprzednich edycjach festiwalu „Zebrane″ odbyły się spotkania autorskie m.in. z Lidią Ostałowską, Tadeuszem Sobolewskim, Filipem Springerem, Jackiem Dehnelem, Sylwią Chutnik czy pochodzącym z Białegostoku Ignacym Karpowiczem.

 

za PAP, Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.