Dziś rusza Festiwal Conrada

Dziś rusza Festiwal Conrada

Przegląd

Dziś po raz siódmy rozpoczyna się w Krakowie międzynarodowy Festiwal Conrada, jedno z największych i najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce.

Pierwszego dnia festiwalu czeka nas spotkanie „Rosja nie ma w sobie nic z kobiety” z tegoroczną laureatką Nagrody Nobla, białoruską reporterką Swietłaną Aleksijewicz, która z Wacławem Radziwinowiczem będzie rozmawiać o obliczach Rosji, temacie wielokrotnie powracającym w jej twórczości. Wieczorem z czytelnikami spotka się natomiast jeden z najbardziej cenionych polskich prozaików, dwukrotny laureat Literackiej Nagrody Nike – Wiesław Myśliwski. W programie znajdziemy również spotkanie z Michałem Cichym poświęcone jego debiutanckiej powieści nominowanej do Nagrody Conrada, rozmowę z Magdaleną Parys, laureatką tegorocznej Literackiej Nagrody Unii Europejskiej, a także wernisaż wystawy „Hannah Arendt. Ufność w człowieczeństwo”. Pełny program Festiwalu Conrada można znaleźć tu.

W tym roku kierunek literackich poszukiwań wyznacza hasło „Pod Prąd”. Festiwal będzie okazją do rozmowy o literaturze, która nie podąża za głównym nurtem i wyrywa nas z wygodnego letargu. Do dyskusji zaproszono blisko stu pięćdziesięciu gości z Polski i z zagranicy, którzy przez cały tydzień będą spotykać się z czytelnikami w Pałacu pod Baranami. Poza wspomnianymi poniedziałkowymi gośćmi będą to: Jonathan Franzen, Hooman Majd, Kamel Daoud, Hanna Krall, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Inga Iwasiów, Ziemowit Szczerek, Magdalena Grzebałkowska i wielu innych. W związku 25-leciem odzyskania przez Litwę niepodległości podczas 7 edycji festiwalu szczególne miejsce zajmować będzie też literatura litewska, którą reprezentować będą m.in. Kristina Sabaliauskaitė i Herkus Kunčius. Dla tych, którzy chcieliby spotkać się z gośćmi Festiwalu Conrada w bardziej kameralnych okolicznościach, w tym roku przygotowano cykl popołudniowych czytań literatury przy herbacie w krakowskich księgarniach.

Festiwal Conrada to jednak nie tylko spotkania z autorami – w programie znajdziemy także różnorodne wydarzenia towarzyszące, m.in. cykl spotkań poświęconych związkom literatury ze sztuką, coroczne pasmo filmowe czy pasmo dziecięce przeznaczone dla najmłodszych czytelników.

W tym roku, po raz pierwszy w historii festiwalu, zostanie wręczona Nagroda Conrada dla debiutujących twórców. Laureata, spośród pięciu pisarzy nominowanych przez jury, wybiorą czytelnicy, zwycięzcę nagrody poznamy na uroczystej gali 25 października.

Więcej informacji  tutaj. 

 

 

 

za Instytut Książki

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.