Bułgarskie Klimaty we Wrocławiu

kalinW piątek 2 października Wrocław odwiedzi Kalin Terzijski. Bułgarski prozaik będzie gościem 11 edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Terzijski ukończył liceum o kierunku przyrodniczo-matematycznym, a następnie medycynę. Pracował jako stolarz, ankieter, sanitariusz i pielęgniarz. Po skończeniu studiów przez cztery lata był lekarzem szpitala psychiatrycznego, po czym poświęcił się wyłącznie twórczości literackiej. Wydał sześć tomów opowiadań, trzy tomiki wierszy i cztery powieści. Jest też autorem scenariuszy radiowych i telewizyjnych.

Jego tom opowiadań „Czy jest ktoś, kto cię kocha?” został w 2011 r. wyróżniony Europejską Nagrodą Literacką, a polska premiera w przekładzie Hanny Karpińskiej ukazała się niedawno nakładem Książkowych Klimatów inaugurując serię „Bułgarskie Klimaty”.
Rzeczywistość Kalina Terzijskiego zaludniają outsiderzy, alkoholicy, wyłudzacze, kolekcjonerzy cudzych żyć, nieznośni sąsiedzi, niespełnieni kochankowie. Obyczajowy obrazek sąsiaduje tu z przełamanym przekorną puentą symbolizmem, przed melancholią i powagą życia chronią zaś ironia i zgryźliwy humor.

Wojciech Chmielewski tak pisał na łamach „Plusa Minusa” o opowiadaniach Terzijskiego: „Czym jest miłość i co to znaczy być kochanym? Proza Terzijskiego stara się tego dociec bez ckliwości, co jest ważne zwłaszcza dziś, kiedy zalewa nas popkulturowy ocean książkowego kiczu o »miłości i szczęściu«, z którego nakładów można spokojnie wznieść drugie Góry Świętokrzyskie. Bułgarski pisarz jest dyskretny, kiedy pisze o intymności, czuły, kiedy widzi ludzki upadek i nieszczęście, wyrafinowany w opisie zbliżeń i pełny nadziei, że zawsze znajdzie się ktoś, kto pokocha kogoś innego”.

Spotkanie z Kalinem Terzijskim odbędzie się w piątek 2 października o godzinie 17.30. we wrocławskiej Galerii Dizajn BWA (ul. Świdnicka 4). W sobotę Terzijski będzie czytał swoje opowiadania w cyklu Prezentacje/Readings, który rozpocznie się o godzinie 18.00 (Stara Plebania, plac Nankiera).

 

Kategorie: Literatura, Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.