Wydawnictwo 44.pl i Audioteka.pl zapraszają do wysłuchania audiobooka „Zawisza Czarny. Aragonia”

Przegląd

Wydawnictwo 44.pl i Audioteka.pl zapraszają do wysłuchania audiobooka „Zawisza Czarny. Aragonia”.

Zawisza_Czarny_cz1 audio  Zawisza_Czarny_cz2 audio

Akcja powieści „Zawisza Czarny. Aragonia” rozgrywa się w latach 1390-1391 na obszarze Korony Aragonii. Nadchodzi koniec XIV wieku. Wstrząsana kryzysami Stara Europa, gdzie czarna śmierć zabiła jedną trzecią ludności, przygląda się narodzinom nowej potęgi na wschodzie: Polski.

Narratorem powieści jest młody Żyd z Saragossy, Aaron Abnarrabí.

Większość bohaterów powieści wzorowana jest na postaciach historycznych.

Audiobook został wydany w dwóch częściach.

Pierwsza część powieści — „Saragossa” — dzieje się w stolicy Królestwa Aragonii, w środowisku saragoskich Żydów. Zamożny Salomon Abnarrabí czyni swego siostrzeńca, Aarona, plenipotentem rodzinnych interesów, wprowadzając go w sieć zagmatwanych biznesów, intryg i planów. Młodzieniec zdobywa szybko kwalifikacje finansowe i zakochuje się w pięknej saraceńskiej niewolnicy, Ayhe. Salomon Abnarrabí prowadzi gospodarczą wojnę z rodziną aragońskich feudałów, de Urríes. W jej wyniku Aaron udaje się do zamku Loarre, gdzie przebywa tajemniczy rycerz, zwany Il Nero (czyli Czarny), pochodzący z dalekiego kraju na wschodzie Europy — Polonii.

Druga część powieści — „Loarre” — toczy się na zamku Loarre oraz w aragońskim mieście Perpignan. Zamkiem należącym do króla Aragonii zawiaduje wyniesiony do możnowładczej elity kapitan de Lucio. Natomiast interesów królewskich pilnuje tam ambitny dworzanin Francisco de Aranda.

Aaron, przybywszy na zamek, poznaje dumnego, wyniosłego i sławnego już z turniejowych zwycięstw Zawiszę Czarnego. Polski rycerz przebywał z polską misją handlową w Brugii; z powodu intryg niemieckich kupców został wplątany w kłopoty, z których wybawił go i zaprosił do Hiszpanii zausznik aragońskiego króla — Francisco de Aranda.

Książka w wydaniu papierowym dostępna jest w salonach EMPIK, sieci Matras oraz wszystkich dobrych księgarniach.

Kategorie: Historia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.