Wspinaczka ku zwycięstwu. Nieznana historia elitarnej 10.Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych

Przegląd

Właśnie trafiła do księgarń publikacja Petera Sheltona Wspinaczka ku zwycięstwu. Nieznana historia elitarnej 10.Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych. To świetnie napisana historia tej jednostki oraz ludzi, którzy ją tworzyli. Fascynująca lektura dla miłośników historii, alpinizmu i narciarstwa.

Wspinaczka ku zwyciestwu - minimalka

Wybuch II wojny światowej i sukcesy jednostek fińskich i niemieckich ukazały wartość oddziałów przygotowanych do walki w górach i w ekstremalnych warunkach pogodowych. W USA taka elitarna jednostka powstała w niezwykły sposób. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku wspinaczka i narciarstwo były tam stosunkowo mało znane i popularne. 10. Dywizję Górską – jednostkę pod każdym względem wyjątkową – stworzyli ochotnicy, ludzie z pasją: sportowcy, ratownicy górscy, miłośnicy wspinaczki i jazdy na nartach, studenci. Jako ostatnia amerykańska dywizja trafiła na front w Europie, lecz zapisała tam piękną kartę, tocząc krwawe walki na linii Gotów. Atak na niedostępne według Niemców urwisko, który przełamał ich obronę w Apeninach, był pokazem bohaterstwa, niezwykłych umiejętności alpinistycznych i pomysłowości.

 

Wspinaczka ku zwycięstwu to jednak nie tylko opowieść o jednostce, jej szkoleniu i walkach. To również z pasją opowiedziana historia tworzących ją ludzi – choćby Davida Browera, szefa organizacji Sierra Club, Billa Bowermana, założyciela firmy Nike czy Friedla Pfeifera, współtwórcy ośrodka narciarskiego w Aspen – którzy jeszcze długo po wojnie wywierali wielki wpływ na rozwój sportu i życie w Stanach Zjednoczonych.

 

Film na podstawie książki Petera Sheltona wyprodukuje Robert Redford.

 

 

„Czytanie Wspinaczki ku zwycięstwu jest jak objawienie. Shelton, pisząc typowym dla siebie klarownym i wciągającym stylem, przywołuje żywe wspomnienia członków 10. Dywizji Górskiej. To drobiazgowe studia nad tematem i bardzo dobrze udokumentowana praca, satysfakcjonująca i warta przeczytania”.

Otto Lang, znany twórca filmowy, autor filmu dokumentalnego Around the World in 90 Years

 

Peter Shelton to wielki miłośnik gór, pasjonat jazdy na nartach i stały wpółpracownik pism „Men’s Journal” i „Ski”. Jest autorem książek The Unofficial Guide to Skiing in the West, The Snow Skier’s Bible Aspen Skiing. The First Fifty Years.

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.