Hanna Krall zostanie uhonorowana w Alei Pisarzy

Przegląd

Hanna Krall będzie kolejną pisarką, która zostanie uhonorowana tablicą w Alei Pisarzy, powstającej przed oświęcimską biblioteką „Galeria Książki” — poinformowała w środę wiceszefowa książnicy Mariola Talewicz. Na tablicy z brązu znajdzie się cytat z twórczości Krall, który Pisarka sama zaproponuje. Odsłonięcie zostało zaplanowane na 23 października.
Ideą, Aleja nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków, czy sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona jest sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Dotychczas na trotuarze przed biblioteką tablice odsłonili już Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki.

Decyzję o wyborze pisarza, który zostanie uhonorowany w Alei, podejmuje kapituła. Zasiadają w niej m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej — Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

fot. Jan Rolke culture.pl
źródło Onet.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.