Jeden z nas – Opowieść o Norwegii

Przegląd

Jeden z nas

Opowieść o Norwegii

Åsne Seierstad

przekład: Iwona Zimnicka

jeden z nas

Autorka bestsellerowego Księgarza z Kabulu podejmuje temat największego ataku terrorystycznego w jej kraju. Kreśli portret sprawcy Andersa Breivika i jego ofiar. Szuka odpowiedzi na pytania, które wszyscy sobie zadajemy…

Za największym atakiem w Norwegii w czasach pokoju nie stała obca grupa terrorystyczna, tylko młody człowiek z Oslo. Od 22 lipca 2011 roku Norwegia stara się zrozumieć, co kierowało zabójcą. Åsne Seierstad na podstawie materiałów źródłowych maluje portret człowieka, który przez wiele lat usiłował znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie, a w końcu uderzył w nie w najbardziej brutalny sposób.

Jeden z nas… to również opowieść o jego ofiarach: dwóch siostrach, Irakijkach spod Oslo, które nie mogły się doczekać wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, organizowany na wyspie Utøya, i o grupce chłopaków z Troms na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów.

 

Żadna z dotychczas wydanych na ten temat książek nie podjęła próby stworzenia tak wielkiego obrazu historycznego, prezentującego te wydarzenia, przedstawiającego zarówno zaatakowanych, jak i tego, który zaatakował. Napisana z wielkim szacunkiem dla ofiar z wyspy Utøya .
NRK, Kjell Lars Berge

 

Środowiska i szczegóły przedstawione są jak przez szkło powiększające. Napięcie w kolejnych częściach rośnie, wręcz zmuszając czytelnika do przeczytania tej obszernej i świetnie napisanej książki.

May Grethe Lerum, VG

Polecamy również inne książki autorki: Księgarz z Kabulu (W.A.B., 2005), Dzieci Groznego (W.A.B., 2009).

Kategorie: Literatura
Tagi: Foksal, W.A.B.

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.