Oblicza Literatury. Wieczór literacki z Volkerem Klüpfelem i Michaelem Kobrem

Oblicza Literatury. Wieczór literacki z Volkerem Klüpfelem i Michaelem Kobrem

Przegląd

Wieczór literacki z Volkerem Klüpfelem i Michaelem Kobrem
prowadzenie: Łukasz Wojtasik

Oblicza Literatury

Wieczór autorski
7.05.2015, 18.30
Goethe-Institut, Rynek Główny 20, Kraków
W języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski
Foto: Helmut Henkensiefken / FinePic

Volker Klüpfel i Michael Kobr – autorzy powieści kryminalnych o kultowym komisarzu Kluftingerze – przyjadą w maju do Polski!

W Niemczech, gdzie od 2003 r. ukazało się osiem tomów powieści o Kluftingerze, każda część osiąga milionowe nakłady, a na spotkania z autorami przychodzą tysiące czytelników, ponieważ bardziej przypominają kabaretowe spektakle niż tradycyjne wieczory literackie. Autorzy spierają się, śpiewają i z ogromnym talentem odgrywają poszczególne postaci. Kilka powieści zostało już sfilmowanych. O popularności tej serii z pewnością zdecydowały niesamowite przypadki, sympatyczny komisarz, świetne dialogi i błyskotliwy humor. Michael Kobr i Volker Klüpfel stworzyli postać inteligentnego, choć pozornie fajtłapowatego komisarza, którego nie sposób nie darzyć sympatią.

Akcja wszystkich powieści rozgrywa się w jednym regionie geograficznym Niemiec – w Allgäu, który obejmuje południowo-zachodnią Szwabię, Bawarię i Badenię-Wirtembergię, co ze względu na język stanowi nie lada wyzwanie dla tłumaczy. Agnieszka Hofmann autorka polskiego przekładu powieści „Operacja Seegrund”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Akcent, stwierdziła, że „oddanie cudownych dziwactw (komisarza Kluftingera) można porównać do skoku na bungee z Golden Gate Bridge”.

Podczas wspólnej pracy pisarskiej Volker Klüpfel, rocznik 1971, były dziennikarz „Augsburger Allgemeine Zeitung” odpowiada za dialogi i akcję, a Michael Kobr, rocznik 1973, z wykształcenia nauczyciel języka niemieckiego i francuskiego, jest specjalistą od szczegółów. Autorzy chętnie pracują w pociągach, gdzie ze względu na ogromną liczbę spotkań z czytelnikami (średnio 100-120 w roku), spędzają mnóstwo czasu. Podobno postać kultowego komisarza Kluftingera jest wzorowana na ojcu Volkera Klüpfela znanego z negatywnego stosunku do nowinek technicznych. Dzięki sławie zdobytej tą niezwykle popularną serią powieści kryminalnych duet K&K ma łatwiejszy dostęp do policyjnych tajemnic, dlatego każdy kolejny tom oparty jest na szczegółowych badaniach. Po polsku ukazały się do tej pory dwie części – obie w Wydawnictwie Akcent. W „Szczodrych godach”, których akcja rozgrywa się w odciętym od świata przez burzę śnieżną hotelu, komisarz Kluftinger musi rozwikłać zagadkę morderstwa w zamkniętym od wewnątrz pokoju. „Operacja Seegrund” nawiązuje do niewyjaśnionego dotąd, tajemniczego epizodu z hitlerowskich Niemiec.

Autorzy otrzymali za nią MIMI – nagrodę publiczności przyznawaną przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich za najlepszy kryminał. W tym roku Wydawnictwo Akcent opublikuje kolejną powieść o Kluftingerze „Herzblut”. Komisarz jest przekonany, że podczas anonimowego telefonu stał się świadkiem morderstwa. Na miejscu nie znajduje jednak zwłok, za to widzi mnóstwo krwi….

Spotkania autorskie z Michaelem Kobrem i Volkerem Klüpfelem:
7.05.2015 o godz. 18.30 w Goethe-Institut w Krakowie
8.05.2015 o godz. 18.00 w Goethe-Institut w Warszawie

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.