Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
- Marka: Goethe Institut
Wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Różewicza
Poetycki dokument Piotra Lachmanna
24.04.2015, godz.19.00
Goethe-Institut
ul. Chmielna 13A
Warszawa
wstęp wolny
W programie:
- pokaz filmu
Moje pojednanie – Różewicz i Niemcy
Film dokumentalny. Reżyseria i scenariusz Piotr Lachmann. 2013, 55 min. Produkcja Media Kontakt Sp. z o.o.; koprodukcja Odra-Film, Grupa Filmowa Sp. z o.o. - spotkanie
Udział biorą dr Małgorzata Różewicz i Piotr Lachmann. Prowadzenie Rafał Bubnicki (Odra-Film)
„W pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza prezentuję po raz pierwszy w Warszawie film Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy. W tym poetyckim dokumencie wybitny polski poeta wtajemnicza nas w swoje fascynacje językiem i poezją niemiecką, szczególnie Goethego. Zdumiewająca jest intymna wiedza Różewicza o kulturze sąsiada, która doprowadziła byłego partyzanta AK do wczesnych gestów pojednania z eks-wrogiem. Film ten jest drugą częścią mojego Videotryptyku Różewiczowskiego, bazującego na powstałych w ciągu 30 lat nagraniach z poetą. Pierwsza część powstała w 2013 i nosi tytuł Tadeusz Różewicz: Twarze.
Piotr Lachmann
Piotr Peter Lachmann, polsko-niemiecki poeta, eseista, tłumacz (z niemieckiego i z polskiego), reżyser , założyciel (wraz z aktorką Jolantą Lothe) i kierownik artystyczny Lothe Lachmann Videoteatru Poza w warszawskim pałacu Szustra (od 1985r.). Obok cyklu produkcji videoteatralnych, które znalazły uznanie jako innowacyjny wkład w polski teatr współczesny, zrealizował wraz z Tadeuszem Różewiczem, z którym był zaprzyjaźniony, videotryptyk, którego trzecia część jest na ukończeniu. W 2011 w Poczdamie ukazał się wydany przez Piotra Lachmanna wybór DurchFlug. E.T.A. Hoffmann in Schlesien. Obecnie pracuje nad poświęconym pobytowi Hoffmanna w Warszawie (1804–1807) studium Ich bin ein Spieler, der das Letzte auf eine Hoffnung wagt.
Dr. Małgorzata Różewicz, kulturoznawczyni, filozofka i teatrolożka, anarchistka związana z Pomarańczową Alternatywą, Stowarzyszeniem Nigdy więcej oraz Salonem Profesora Dudka we Wrocławiu. Pracownik naukowy Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka książek, licznych artykułów, esejów i recenzji. Publikuje m.in. w Pamiętniku Literackim, Litterariach, Kwartalniku Filozoficznym, Studiach Filmoznawczych, Odrze i Notatniku Teatralnym. Jej wybór utworów Tadeusza Różewicza Dwie strony medalu został odznaczony Złotym Wawrzynem Olimpijskim w 2008 r.
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.