Czytelnictwo w niskiej cenie

Czytelnictwo w niskiej cenie

Przegląd

Problem niskiego poziomu czytelnictwa tłumaczy się wysoką ceną książki. Tymczasem co trzecia kupowana książka nabywana jest w cenie promocyjnej. Z okazji Światowego Dnia Książki (23 kwietnia) kodyrabatowe.pl przyjrzały się bliżej temu, kto i jak korzysta z promocji na książki w internecie

Gdy wszyscy biją na alarm, że ponad połowa Polaków nie czyta, pocieszający wydaje się fakt, że ci, którzy czytają, robią to intensywnie… i sprytnie! Już co trzecia książka kupowana jest w promocyjnych cenach.
Według raportu Biblioteki Narodowej 73 proc. Polaków nie kupuje książek. Jednym z deklarowanych powodów jest wysoka cena książki. W ciągu 10 lat cena ta wzrosła o ok. 10 zł – w 2005 zł za książkę płaciliśmy poniżej 30 zł, w 2012 r. cena wzrosła prawie do 40 zł (dokładnie 38,70 złotych).
Cena na okładce nie jest jednak obowiązująca, a sklepy prześcigają się w promocjach. Jak wynika z badania wykonanego przez MillwardBrown na zlecenie Polskiej Izby Książki, jedna trzecia kupionych w ciągu ostatniego roku książek nabyta została w cenie promocyjnej.

Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że najpopularniejszym miejscem, w którym Polacy zaopatrują się w książki, są ciągle stacjonarne księgarnie, ale coraz częściej książki kupujemy w internecie i w supermarketach. 16 proc. Polaków kupuje książki online, gdzie najłatwiej jest znaleźć wybraną książkę w promocji. Z danych platformy z promocjami do e-sklepów kodyrabatowe.pl wynika, że księgarnie internetowe bardzo chętnie udzielają rabatów na książki. Średnia wielkość promocji oscyluje najczęściej wokół 20 proc. na cały asortyment danego e-sklepu lub 30 proc. na wybraną kategorię książek, np. dla dzieci czy poradniki.

Z internetowych promocji na książki najczęściej korzystają osoby młode. 44 proc. użytkowników korzystających w promocji na książki w kodyrabatowe.pl to grupa 25-34 lat, zaraz za nimi znajdują się jeszcze młodsi – 32 proc. to osoby w wieku 18-24 lata. Osoby po 55. roku życia rzadko szukają promocji w internecie – to jedynie 8 proc. użytkowników.
W badaniach dotyczących czytelnictwa grupą najaktywniejszych czytelników są uczniowie i studenci. Nasze dane pokazują pozytywny trend – że 20- i 30-latkowie nie zarzucają czytania po studiach. To osoby na co dzień kupujące w internecie, przyzwyczajone do szukania najlepszych okazji cenowych przed zakupem, stąd tak duża ich obecność u nas – komentuje Szymon Dobosz.

Najczęściej książki w promocji kupują kobiety – stanowią one aż 68 proc. użytkowników szukających rabatów na książki. Największą popularnością niezmiennie cieszy się Empik.com, Matras.pl i Merlin.pl. Mężczyźni częściej szukają promocji do Gandalf.pl i Taniaksiazka.pl, kobiety tymczasem częściej wybierają książki ze Znak.com.pl i z Ravelo.pl.

Z jednej strony czytelnicy narzekają na wysokie ceny książek, z drugiej – wydawcy i księgarze buntują się przeciwko zbyt wysokim obniżkom, które rujnują rynek wydawniczy.  Sytuację już niedługo może zmienić gorąco dyskutowany projekt ustawy o jednolitej cenie książki czyli tzw. rocznym okresie ochronnym dla nowości. – Mam nadzieję, że ustawa o jednolitej cenie książki zostanie odrzucona. W innych krajach podobne regulacje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Rok temu Izrael usztywnił cenę nowości na czas 18 miesięcy. I co się stało? Sprzedaż nowych tytułów spadła aż o 35%. Wydawcy, dystrybutorzy, wydawcy tylko na tym stracili. Są inne sposoby na poprawienie sytuacji na rynku książki niż odgórne regulacje prawne – wylicza Szymon Dobosz, prezes kodyrabatowe.pl.
—-
Kodyrabatowe.pl platforma pomagająca kupować taniej. Udostępnia największą ilość kodów rabatowych oraz informacji o aktualnych promocjach z ponad 2 tys. sklepów internetowych. W ciągu roku z serwisu skorzystało ponad 3,3 mln Polaków, generując sprzedaż towarów i usług o wartości ponad 200 milionów złotych.

International Coupons to polska firma o międzynarodowym zasięgu. Powstała w 2013 roku w Krakowie jako efekt szybkiego rozwoju działającego od 2010 roku serwisu kodyrabatowe.pl. Obecnie w ramach grupy International Coupons działa kilkanaście serwisów na całym świecie (poza Europą również w Azji, Ameryce Południowej i Północnej).

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.