W.A.B poleca lekturę autobiografii Stephena Hawkinga – Moja krótka historia
Przegląd
- Typ: Biografie, Literatura
- Marka: Grupa Foksal
już wkrótce na ekranach kin film Teoria wszystkiego,
opowiadający o życiu Stephena Hawkinga – geniusza i wybitnego naukowca.
Polecamy lekturę autobiografii Stephena Hawkinga – Moja krótka historia.
reżyseria: James Marsh Wydawnictwo W.A.B. 2013
w rolach głównych: przekład: Agnieszka Sobolewska
Eddie Redmayne jako Stephen Hawking
Felicity Jones jako Jane Hawking
Teoria wszystkiego – poruszająca opowieść o życiu u boku geniusza, jednego z największych naukowców wszechczasów – Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne), twórcy teorii czarnych dziur, wybitnego matematyka, sławy akademickiej i pisarza. Hawking poślubił Jane Wilde (Felicity Jones) w 1965 r. Spędzili ze sobą prawie trzydzieści lat. Coś, co początkowo zapowiadało się na sielankę, okazało się trudną przeprawą przez wyniszczającą organizm Hawkinga chorobę (stwardnienie zanikowe boczne). Historia o tym, kiedy geniusz zderza się ze słabością. Ale też wnikliwy, inteligentny obraz postępującego rozpadu małżeństwa.
Moja krótka historia – wielowątkowa, momentami wręcz zabawna historia życia jednego z około dwustu tysięcy dzieci, które urodziły się dokładnie w 300. rocznicę śmierci najwybitniejszego astronoma – Galileusza.
Za sprawą rodziny nauki ścisłe towarzyszyły Stephenowi Hawkingowi od najmłodszych lat. Koledzy z klasy, doceniając jego potencjał oraz niezwykłą inteligencję, już za młodu okrzyknęli go Einsteinem. Szkolne sukcesy w matematyce i fizyce w późniejszym okresie zaowocowały prestiżowymi studiami w Oksfordzie i Cambridge oraz działalnością naukową związaną z tematyką kosmologiczną. Krótko po 21. urodzinach znienacka pojawiają się pierwsze omdlenia i upadki. Długotrwałe badania, kolejne diagnozy, w końcu wyrok: rzadka, poważna, być może śmiertelna choroba.
Hawking zabiera czytelników w niezwykłą, bardzo osobistą podróż w czasie. Zwięźle, dowcipnie i szczerze opowiada o swym życiu, ilustrując narrację niepublikowanymi wcześniej zdjęciami z prywatnych zbiorów. Odsłania nieznane dotąd kulisy pracy naukowej, przedstawia kilkudziesięcioletnie zmagania z chorobą i szczegóły z burzliwego życia rodzinnego.
Zapraszamy do lektury i do kin!
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.