Jacek Wan, autor książki „Tao smaku” w Empiku

Zapraszamy na spotkanie z Jackiem Wanem i promocję książki TAO SMAKU

 Jacek Wan spotkanie w empiku

Zapraszamy do kulinarnej podróży po Azji z Jackiem Wanem, znanym podróżnikiem i znawcą kuchni azjatyckiej!

 

10 grudnia godz. 18.00

Empik Arkadia, Warszawa

 

 

TAO SMAKU

Podróże kulinarne z Jackiem Wanem

TAO SMAKU to kulinarna podróż po Azji przedstawiająca 100 wspaniałych przepisów na egzotyczne dania z Chin, Japonii, Wietnamu oraz Tajlandii. Każdą potrawę można z łatwością przygotować ze składników dostępnych w Polsce. Wszystko wzbogacone garścią opowieści i anegdot, a także zdjęć z licznych podróży Jacka Wana po krajach Azji.

 

Wiele podróżowałem po świecie, zbierając rozmaite doświadczenia kulinarne, jednak najbliższa memu sercu pozostała kuchnia Dalekiego Wschodu – pewnie za sprawą mojego ojca, rodowitego Chińczyka. Azja to najprawdziwszy tygiel kultura, smaków i zapachów nie ma drugiego takiego kontynentu na świecie, gdzie byłaby większa różnorodność kulinarna.’’

Jacek Wan

 

Jacek WanPrezes Polskiego Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych, znany dziennikarz, podróżnik, reżyser i scenarzysta. Znawca kultury Dalekiego Wschodu. Autor lubianego telewizyjnego cyklu programów podróżniczych „Między Wschodem a Zachodem”. Utalentowany propagator kultury wschodu w telewizyjnych reportażach. Restaurator i prekursor sushi w Polsce, otworzył m.in. japońską restaurację Tsumbame na Muranowie w Warszawie.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.