„Dzienniki” H.Ch. Andersena już w sprzedaży

„Dzienniki” H.Ch. Andersena już w sprzedaży

Przegląd

„Dzienniki” H.Ch. Andersena już w sprzedaży

Andersen dzienniki

Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazały się właśnie długo wyczekiwane Dzienniki Andersena. Ich wydanie to wydarzenie bezprecedensowe – po raz pierwszy ukazują się w języku polskim. Wybór dokonany został z dziesięciotomowej duńskiej edycji przez tłumaczkę Bogusławę Sochańską, która położyła nacisk na podróże i pobyty Duńczyka w stolicach i księstwach europejskich oraz jego związki z kulturą ówczesnej Europy.

Dzienniki wskazują tropy, biograficzne źródła wielu baśni i powieści Andersena, jednak najważniejszy aspekt tego wyboru to sylwetka samego pisarza, którego polski czytelnik po raz pierwszy będzie miał okazję poznać tak dogłębnie – jako złożoną i bogatą osobowość, spostrzegawczego obserwatora, refleksyjnego poetę oraz człowieka o trudnej, lecz fascynującej biografii, który stał się jedną z najwybitniejszych postaci epoki.

Postać ta jest niezwykle ważna również dla polskiej kultury – jak pisała Bogusława Sochańska w Posłowiu do trzytomowego wydania Baśni:

„Hans Christian Andersen to pisarz zajmujący w polskiej kulturze miejsce szczególne. Od blisko stu pięćdziesięciu pięciu lat obecny w lekturach, czytany i opowiadany dzieciom na dobranoc, od kilkudziesięciu lat niezmiennie obecnym w polskim teatrze lalkowym, nieco krócej w radiu i telewizji, wreszcie w licznych wydaniach książkowych – a w ostatnich latach także w barbarzyńskich skrótach i przeróbkach”.

Autorka przekładu, Bogusława Sochańska jest dyrektorem Instytutu Kultury Duńskiej w Polsce. Przez wiele lat pracowała w Instytucie Skandynawistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 90. była również attaché kulturalnym Ambasady Polskiej w Kopenhadze.

Za zasługi na polu krzewienia kultury duńskiej została uhonorowana prestiżową nagrodą Hansa Christiana Andersena, dołączając tym samym do grona wybitnych i zasłużonych dla Danii postaci, wśród których są m.in.: królowa duńska Małgorzata II i Günter Grass.

 

Hans Christian Andersen

Dzienniki

Wybór, przekład i opracowanie: Bogusława Sochańska

Liczba stron: 848

Media Rodzina

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.