„Dziennik cwaniaczka” seria książek Jeffa Kinneya przekroczy wkrótce nakład 150 milionów egzemplarzy

4 listopada, ukaże się w Stanach kolejny już, dziewiąty tom „Dziennika cwaniaczka”, z kultowej serii książek dla dzieci autorstwa Jeffa Kinneya, która także w Polsce cieszy się wielka popularnością. Amulet Books (imprint wydawnictwa Abrams) zapowiedział, że pierwszy nakład książki będzie wynosił 5,5 miliona egzemplarzy. Tym samym zostanie przekroczony próg 150 mln globalnego nakładu serii.

Cieszymy się, mając jeden z największych bestsellerów wszech czasów.  Jest dla nas jasne, że miliony dzieci stało się czytelnikami książek dzięki serii „Dziennik cwaniaczka”– powiedział Michael Jacobs, prezes i dyrektor generalny wydawnictwa Abrams.    

diary-of-a-wimpy-kid-dziennik cwaniaczka

Bohater serii, Greg, to gimnazjalista mieszkający w Ameryce Północnej. Greg chodzi do gimnazjum i w humorystyczny sposób opowiada o swoim życiu i wydarzeniach szkolnych w prowadzonym przez siebie dzienniku. Najlepszym przyjacielem chłopca jest Rowley Jefferson. Greg ma starszego brata, Rodricka, a także młodszego, Manny’ego.

Autor bestsellerowej serii, Jeff Kinney , mając dwadzieścia parę lat postanowił napisać książkę swobodnie opartą na motywach swojego dzieciństwa, która by przedstawiła w pigułce najśmieszniejsze rzeczy, jakie przytrafiły się w tym czasie jemu oraz jego rodzinie. Spędził około cztery lata, spisując wszystko, co spamiętał z tamtego okresu, a następne trzy – na tworzeniu historii. Początkowo wcale nie zamierzał jej prezentować w internecie, ale gdy pracował nad książką,  pojawiła się okazja, aby przedstawić ją na stronie www.funbrain.com. „Dziennik cwaniaczka” pojawił się tam w maju 2004 roku i do 2007 – zyskał ponad 20 milionów czytelników. Wtedy zainteresowało się nim wydawnictwo Abrams. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Jeff Kinney ma jeszcze mnóstwo pomysłów na kontynuowanie  serii.

Do tej pory ukazało się osiem tomów. Książka wydawana jest w 44 językach.
W Polsce, seria publikowana jest przez wydawnictwo Nasza Księgarnia, które regularnie wydaje wszystkie tomy. Dotychczasowy nakład „Dziennika cwaniaczka” to 570 tys. egzemplarzy. Nowy tom ukaże się w języku polskim w  2015.

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.