Bohaterka jednej z największych mistyfikacji XIX wieku – “Matka Makryna” oczami Jacka Dehnela

Bohaterka jednej z największych mistyfikacji XIX wieku – “Matka Makryna” oczami Jacka Dehnela

Przegląd

wab matka makryna zaprosznie

Historia słynnej oszustki religijnej podziwianej przez papieży i Juliusza Słowackiego

Nowa powieść Jacka Dehnela

Matka Makryna

matka makryna 

Premiera 22 października

seria archipelagi

Wydawnictwo W.A.B.

książka dostępna również jako e-book

 

Makryna  Mieczysławska, bohaterka utworów Słowackiego i Wyspiańskiego, kiedy opowiedziała o prześladowaniach, jakie spotkały ją ze strony władz rosyjskich w latach 40. XIX wieku, stała się obiektem fascynacji i uwielbienia polskiej emigracji i europejskiej prasy. Sięgnęła szczytów władzy, zarówno świeckiej jak i kościelnej. Bohaterka jednej z największych mistyfikacji XIX wieku, wiele lat po śmierci zdemaskowana jako oszustka, powraca w nowej, współczesnej odsłonie.

Dehnel, mistrz apokryfu i parafrazy, przedstawia dwie przeplatające się spowiedzi Makryny. W pierwszej, oficjalnej, jest torturowaną przez Moskali przeoryszą zakonu unickiego, cudotwórczynią i prorokinią, w drugiej, prywatnej – Iriną Wińczową, bitą, żyjącą w nędzy żoną alkoholika, która żeby przetrwać, musi zmyślić atrakcyjną historię. I okazuje się w tym zaskakująco skuteczna!

Przez jej wyznania przewija się plejada sławnych postaci. Najważniejsza jest jednak sama bohaterka: całe życie upokarzana i dręczona, znajduje w sobie siłę, by wykorzystując kościelno-narodowe fantazmaty, uzyskać wreszcie należny szacunek i współczucie.

Jacek Dehnel (ur. 1980 w Gdańsku, mieszka w Warszawie) – poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Jego utwory są tłumaczone na język angielski, niemiecki, hiszpański, portugalski, włoski, niderlandzki, hebrajski, węgierski, turecki, słowacki, chorwacki i litewski. Jest laureatem m.in. Nagrody Kościelskich i Paszportu „Polityki”, był nominowany do nagród: Nike, Cogito i Angelus.

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazały się: Lala (2006), Rynek w Smyrnie (2007), Balzakiana (2008), Fotoplastikon (2009), Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya (2011), Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu (2013).

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.