“Biograficzny leksykon II wojny światowej” autorstwa Stanisława Żerko od 1 września w ksiegarniach!

“Biograficzny leksykon II wojny światowej” autorstwa Stanisława Żerko od 1 września w ksiegarniach!

Przegląd

1 września trafi do księgarń Biograficzny leksykon II wojny światowej autorstwa Stanisława Żerko

Biograficzny leksykon II wojny światowej jest pierwszą tak obszerną publikacją tego typu na polskim rynku wydawniczym i jedną z nielicznych w skali międzynarodowej. Oddawany w ręce czytelnika tom zawiera prawie 1 100 biogramów. Wśród przedstawianych postaci znaleźli się politycy, wojskowi, monarchowie, dyplomaci, funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa, agenci wywiadu, działacze ruchu oporu, kolaboranci. Pojawiają się przedstawiciele świata nauki, kultury, dziennikarze. Uwzględniono także te osoby, których rola podczas wojny lub też faktyczne zasługi były w gruncie rzeczy ograniczone, znikome czy nawet później spreparowane, lecz postaci te w okresie powojennym były w różnych okresach wynoszone przez propagandę do rangi symbolu.

Leksykon ten różni się w dość istotny sposób od podobnych słowników, dostępnych w innych krajach. W stopniu znacznie większym uwzględniono bowiem postaci z biorących udział w II wojnie światowej państw mniejszych lub krajów traktowanych na Zachodzie zwłaszcza jako peryferyjne. Czytelnik znajdzie tu również osobistości z państw neutralnych, a także wybitnych przywódców ruchów narodowowyzwoleńczych terytoriów wówczas jeszcze zależnych. Są to niekiedy osoby, które dotychczas w ogóle nie pojawiały się na kartach najbardziej cenionych encyklopedii II wojny światowej. W leksykonie mamy też liczne postacie związane z wojennymi dziejami Polski. Biogramy opatrzone są wskazówkami bibliograficznymi.

W Biograficznym leksykonie II wojny światowej występuje swego rodzaju „nadreprezentacja” postaci związanych z wojennymi dziejami Polski. Autor uznał to jednak za rzecz oczywistą i pożądaną. Wiadomo bowiem, że czytelnik polski zaglądać będzie częściej właśnie do tych biogramów.

Prof. dr hab. Stanisław Żerko jestem pracownikiem Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Specjalizuje się w stosunkach Polsk-niemieckich w okresie międzywojennym oraz zagadnieniach II wojny światowej. Duży rozgłos zyskały jego prace na temat genezy II wojny światowej. Jest laureatem Nagrody Historycznej „Polityki”. W swoim obszernym dorobku naukowym ma też kilka leksykonów w tym: Leksykon historii powszechnej 1900-1945; Słownik polityków XX wieku; Ilustrowany leksykon II wojny światowej.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.