Wielu rodziców rezygnuje z zakupu podręczników

Wielu rodziców rezygnuje z zakupu podręczników
Z powodu ograniczeń finansowych, ponad 5% gospodarstw rodzinnych z co najmniej 1 dzieckiem na utrzymaniu, musiało zrezygnować z zakupu wszystkich potrzebnych podręczników – to jeden  z wniosków płynących z raportu „Warunki życia rodzin w Polsce”, przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Brak możliwości zakupienia dla dzieci niezbędnych podręczników szkolnych deklarowało prawie 14% gospodarstw rodzinnych z 3 dzieci i więcej. W mniejszym stopniu do rezygnacji z zakupu wszystkich podręczników, zmuszone były gospodarstwa z 1 oraz 2 dzieci na utrzymaniu (odpowiednio 3,4% i 4,5 %).

Przypomnijmy, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska dwa dni temu zapowiedziała, że już we wrześniu tego roku podręcznik dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych będzie darmowy i przekazywany kolejnym rocznikom.
– Naszą troską jest ograniczenie kosztów rodziców– zadeklarowała wraz z  Premierem Donaldem Tuskiem. – Koszt produkcji podręcznika dla 1-klasistów (550 tysięcy dzieci w 2014 r.) nie powinien przekroczyć 10 mln zł. Dzisiaj rodzice wydają blisko 140 mln zł.

Kategorie: Edukacja

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.