Wydawcy vs Chomikuj.pl

Wydawcy vs Chomikuj.pl

Przegląd

OŚWIADCZENIE POLSKIEJ IZBY KSIĄŻKI

w związku z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie z powództwa Wolters Kluwers Polska sp. z o.o. przeciwko FS File Solutions Ltd. (administratorowi portalu www.chomikuj.pl).

W dniu 27 listopada 2013 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał postanowienie w sprawie z powództwa Wolters Kluwer Polska sp. z o.o. (działającego jako reprezentant grupy wydawców w postępowaniu grupowym) przeciwko FS File Solutions Ltd., w którym m.in.: 1) uchylił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 24 lipca 2013 r. o dopuszczeniu rozpoznania przedmiotowej sprawy w postępowaniu grupowym, i 2) odrzucił pozew (dalej „Postanowienie”). Mimo że Postanowienie Sądu Apelacyjnego jest prawomocne, powodowi i zrzeszonym w grupie wydawnictwom przysługuje prawo jego zaskarżenia do Sądu Najwyższego. Wydawnictwa mogą także ponownie złożyć pozew w postępowaniu grupowym przeciwko administratorowi portalu www.chomikuj.pl. Decyzja co do dalszych kroków prawnych w sprawie zostanie podjęta po sporządzeniu przez Sąd Apelacyjny uzasadnienia do Postanowienia.

Dodatkowo, Polska Izba Książki pragnie podkreślić, że Sąd Apelacyjny w Postanowieniu odrzucił a nie oddalił pozew. Oznacza to, że w dotychczasowym postępowaniu w przedmiotowej sprawie Sąd Apelacyjny dopatrzył się uchybień wyłącznie natury formalnej. Z całą stanowczością należy natomiast podkreślić, że ani Sąd Apelacyjny ani Sąd Okręgowy na żadnym etapie dotychczasowego postępowania w przedmiotowej sprawie nie podjął merytorycznej analizy roszczeń powoda, tj. nie wypowiedział się co do odpowiedzialności administratora portalu www.chomikuj.pl za zarzucane mu w pozwie naruszania autorskich praw majątkowych wydawnictw zrzeszonych w grupie. Odpowiedzialność ta nadal pozostaje do ustalenia, czym wydawnictwa są żywo zainteresowane z uwagi na ogromne straty, jakie ponoszą w wyniku działalności portalu www.chomikuj.pl i dochodzących na nim naruszeń przysługujących im praw autorskich.

Polska Izba Książki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.