Rebis Ambasadorem Nowej Europy 2013

Rebis Ambasadorem Nowej Europy 2013
W Gdańsku  w Dworze Artusa w czasie trwania konferencji „Europa z widokiem na przyszłość” wręczono nagrodę „Ambasador Nowej Europy 2013”. Otrzymał ją Dom Wydawniczy REBIS z Poznania za wydanie książki Tony’ego Judta i Timothy’ego Snydera pt. Rozważania o wieku XX.

Nagroda to inicjatywa  Europejskiego Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej  im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Przyznana została już po raz drugi. W zeszłym roku otrzymał ją Martin Pollack za książkę Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji.

Nagrodzone w tym roku Rozważania o wieku XX to ostatnia książka wybitnego historyka Tony’ego Judta – zapis jego kilkumiesięcznych rozmów z Timothym Snyderem, znawcą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej – którą  z powodzeniem można nazwać jego testamentem intelektualnym. Minione stulecie jawi się w niej jako wiek idei, okres, w którym myśli nielicznych decydowały o życiu milionów. Wychodząc od wspomnień osobistych, Judt ukazuje blaski i mroki XX wieku przez pryzmat ideologów i myślicieli, którzy ukształtowali ten okres, w tym swoich bohaterów: Koestlera, Kołakowskiego, Keynesa, Primo Leviego, Léona Bluma i Miłosza. Dzieli się przemyśleniami na temat historii i kultury, mówi o wpływie wojen światowych i Wielkiego Kryzysu na politykę i filozofię, rywalizacji oraz wzajemnej fascynacji komunizmu i faszyzmu, a także walce o rolę państwa w życiu człowieka – najważniejszym według niego konflikcie XX wieku. To książka o przeszłości, ale i o tym, jaką wybierzemy przyszłość.

Jak napisał „The Guardian”, „w tej wspaniałej książce dwóch odkrywców wyrusza w podróż, z której powróci tylko jeden”. Ten mistrzowski duet to  Tony Judt, autor monumentalnego Powojnia. Historii Europy od roku 1945 (REBIS 2008) i gigant wśród badaczy dziejów najnowszych naszego kontynentu (publikował w „The New York Review of Books”, „The New Republican”, członek Akademii Brytyjskiej oraz Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk), oraz Timothy D. Snyder – uczeń i przyjaciel Tony’ego Judta, wykładowca historii na Yale University, specjalizujący się w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Doktoryzował się w Oksfordzie, wykładał w Harvardzie oraz na uniwersytetach w Paryżu, we Wiedniu i w Warszawie.

Wznowienie nagrodzonych Rozważań o wieku XX już 26 listopada trafi do księgarń.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.