Bieżące informacje dla członków PIK

Bieżące informacje dla członków PIK
Bieżące informacje dla członków PIK

1. PIK po 17. Targach Książki w Krakowie

Kolejna edycja targów za nami, a razem z nimi spotkania branżowe i finał 8. edycji konkursu PIK-owy Laur.

W czwartek 24.10. odbyło się spotkanie informacyjne o dwuletnim projekcie badawczym PIK „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” dofinansowanym ze środków ministra KiDN. Z uczestnikami spotkania, które prowadziła dr Grażyna Szarszewska – dyrektor generalna PIK, rozmawiali dr Paweł Kuczyński – koordynator projektu, oraz Grzegorz Majerowicz – wiceprezes PIK. Przedstawiony został cel badania, jednostki współpracujące oraz plany na najbliższe miesiące, w których uwzględnione zostało przeprowadzenie ankietowania przez Centrum Badania Opinii Społecznej na reprezentatywnej, dużej  próbie  respondentów. W wywiadach bezpośrednich respondenci będą udzielali odpowiedzi na ponad siedemdziesiąt  pytań, dotyczących ich przyzwyczajeń czytelniczych i sposobów docierania do treści. Wyniki tej części badania będą dyskutowane w trzech debatach eksperckich on-line w okresie grudzień 2013 – kwiecień 2014. Wyniki wszystkich pięciu modułów badania będą sukcesywnie upubliczniane na stronach PIK i MKiDN.

Drugiego dnia Targów, w piątek 25.10., dyskutowano główne założenia projektu Ustawy o Książce, opracowanego przez PIK w porozumieniu z organizacjami księgarzy oraz stowarzyszeniami wydawców. Spotkanie prowadził Włodzimierz Albin, prezes PIK. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele środowiska wydawców, księgarzy i bibliotekarzy. Wymiana spostrzeżeń i komentarzy na temat przedstawionego projektu ustawy była konstruktywna i umożliwiła zebranym lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania zainteresowanych stron. Główne punkty kontrowersji to długość trwania okresu stałej ceny oraz rabaty udzielane bibliotekom. Analiza skutków ekonomicznych i społecznych dyskutowanych modeli ustawy, którą przeprowadzi dr Cylwik z firmy doradczej CASE, jak i dalsze rozmowy z przedstawicielami środowiska pozwolą ustalić właściwy kształt projektu.

Przed rozpoczęciem dyskusji o projekcie Ustawy o Książce udzieliliśmy gościny ministrowi kultury, Bogdanowi Zdrojewskiemu, który przedstawił Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014 – 2020. W swoich wypowiedziach dla mediów minister podziękował m.in. Polskiej Izbie Książki za cenne działania na rzecz rozwoju czytelnictwa. Minister Zdrojewski jest przychylny staraniom  PIK o wprowadzenie Ustawy o Książce.

Zwieńczeniem obecności PIK na Targach, była gala wręczenia nagród w 8. edycji konkursu PIK-owy Laur. Laureatami zostali dwutygodnik „Biblioteka Analiz”, w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”, oraz Izabela Sadowska, prezes portalu Lubimyczytac.pl, w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”. Nagrodę Specjalną za promocję prawa autorskiego otrzymał Wojciech Orliński („Gazeta Wyborcza”). Wykład literacki wygłosił tym razem Jan Wróbel. Do momentu ogłoszenia decyzji jury, panowało duże napięcie – wszyscy nominowani zasługiwali na zwycięskie Pikowe Laury. Gala w Hotelu Starym była niezwykle uroczysta. Gościliśmy przedstawicieli kancelarii prezydenta RP, ministerstwa kultury, mediów i rynku książki  a także pisarzy oraz laureatów i wykładowców z lat poprzednich.

2. Harmonogram dalszych prac nad Ustawą o Książce

Do 10 listopada biuro PIK zbiera uwagi do przedłożonego projektu Ustawy (http://pik.org.pl/pl,2_Ustawa_o_Ksiazce,Projekt_Ustawy_o_Ksiazce.html). Jednocześnie dr Cylwik z firmy doradczej CASE opracuje analizę skutków ekonomiczno-społecznych w następstwie   różnych wariantów ustawy. Na początku grudnia treść projektu zostanie ostatecznie uzgodniona pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Prosimy o przesyłanie swoich uwag i propozycji do projektu Ustawy na adres – biuro@pik.org.pl

3. Nadchodzący rok 2014 Rokiem Czytelnika – apel Komitetu Organizacyjnego

28 października br. do Ministra Zdrojewskiego oraz sejmowej i senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu „650 lat w służbie książki”  wysłał pismo w sprawie ustanowienia 2014 roku Rokiem Czytelnika. Podczas Targów Książki w Krakowie 25.10 odbyła się konferencja Komitetu Organizacyjnego, na której jego przedstawiciele zaprezentowali  aktywności jubileuszowe planowane przez poszczególne organizacje w 2014 roku. PIK reprezentowała na konferencji dr Grażyna Szarszewska.

Niebawem uruchomiona zostanie strona, na której będą zamieszczone informacje o imprezach związanych z  jubileuszem.

4. Zapisy na IV Forum PIK – Zjawisko plagiatu na rynku wydawniczym, naukowym i edukacyjnym

15 listopada br. w godz. 11:00–15:30 w Bibliotece UW w Warszawie odbędzie się IV Forum PIK, które tym razem poświęcone zostanie zjawisku plagiatu. Zaproszenie i szczegółowy program zostanie przesłany do członków PIK w oddzielnej wiadomości, jednak już teraz mogą Państwo wysyłać zgłoszenie chęci wzięcia udziału w warsztatach na e-mail biuro@pik.org.pl bądź pod numerem telefonu (22) 875 94 96. Liczba miejsc jest ograniczona.

Na Forum omawiane będą także bieżące sprawy PIK, w tym projekt udrożnienia bezpiecznego dostępu do treści książkowych przez osoby niewidome.

5. Akcja „Czytam sobie” już ruszyła. Dzieci łapią bakcyla!

To już kolejna akcja czytelnicza, którą objęliśmy patronatem. Dlaczego? Ponieważ wierzymy, że z każdego domu dzieci powinny wynosić nie tylko zdolność, ale i tradycję czytania. Jak informują eksperci, czytanie rozwija umiejętność komunikacji i odpoczynku, rozwija inteligencję emocjonalną, pozytywnie wpływa na koncentrację i emocje.

Spot akcji będzie emitowany w telewizji już w listopadzie, jednak już teraz można go obejrzeć, wchodząc w poniższy link: http://www.youtube.com/watch?v=WkjjINuHMPg&feature=youtu.be

Oficjalna strona akcji z wieloma interesującymi materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi dostępna pod adresem czytamsobie.pl
Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.