Zmarł Marek Ołdakowski

Zmarł Marek Ołdakowski
Zmarł Marek Ołdakowski
Pożegnanie
 
 

22 stycznia zmarł Marek Ołdakowski – autor powieści, wieloletni dziennikarz, publicysta, współautor reportaży. Prywatnie mąż Redaktor Naczelnej Wydawnictwa Telbit.Wiele prac dziennikarskich i literackich poświęcił swojej wielkiej sportowej pasji do piłki nożnej i zapasów. Przez trzydzieści lat pracował jako dziennikarz, m.in. dla tygodnika „Piłka Nożna” i „Przeglądu Sportowego”. Jest też autorem książki „Sporty walki” oraz dwóch tomów obszernie dokumentujących piłkarskie rozgrywki Mistrzostw Europy: „Droga do Euro 2000” i „Tytuł dla Francji”. Tematyka sportowa jest obecna także w jego powieści „Gra bez piłki”, opowiadającej o środowisku piłkarskim nie tylko w kontekście zawodowych wzlotów i upadków, ale także miłosnych i życiowych rozterek.

Specjalizował się również w problematyce społecznej, zwłaszcza dotyczącej trudnej młodzieży. Zanim został  pisarzem – piszącym także dla młodych – przez kilka lat był wychowawcą w domu poprawczym. Doświadczenie w pracy z nieletnimi przestępcami wyczuliło go na kwestie moralne i wychowawcze, co oddają jego powieści obyczajowe oraz kryminalne:
„Bez makijażu”, „Obok”, „Kuratela”, „Wysypisko”, „We mgle”. Choć osadzone w realiach lat 60. i 70. ubiegłego wieku, fabuły Marka Ołdakowskiego uderzają uniwersalnym przesłaniem i autentycznym portretem ludzkich relacji, dążeń i wyborów.

Marek Ołdakowski spocznie w rodzinnym grobie na warszawskich Powązkach.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się 27 stycznia (w piątek) o godz. 10 w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza (Stare Powązki).
 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.