Nie bądźmy niewolnikami

Nie bądźmy niewolnikami
 
Apel Izby Księgarstwa Polskiego do Wydawców
pt. „Nie bądźmy niewolnikami”

 
Do naszej Izby docierają informacje od księgarzy hurtowych i detalicznych, że część wydawców zawiera umowy handlowe z sieciami księgarskimi i marketami na sprzedaż książek na zasadzie wyłączności na różne okresy czasowe np.:

  • Wydawnictwo SOL Monika Szwaja i Mariusz Krzyżanowski Spółka Cywilna z siedzibą w Dużym Dole pod Grójcem na sprzedaż książki Moniki Szwai „Matka wszystkich lalek”,
  • Wydawnictwo  Insignis Media Spółka Cywilna z Krakowa na sprzedaż książki, Jeremy’ego Clarksona „Świat według Clarksona 4 W czym problem?” czy
  • Wydawnictwo MAG z Warszawy na sprzedaż książki Christophera Paolini „Dziedzictwo” tom 1 (cd ERAGONA)

Powyższe praktyki naszym zdaniem w sposób istotny ograniczają potencjalnym klientom dostęp do rynku, ograniczając również konkurencję. Najbardziej poszkodowani są czytelnicy w mniejszych miejscowościach. W ten sposób ginie naczelna misja księgarstwa, jakim jest upowszechnianie kultury. Książka przestaje być dobrem kultury, a staje się trywialnym towarem.

Apelujemy do Wydawców o zaniechanie podobnych działań, które zdaniem Izby są sprzeczne z prawem, dobrymi obyczajami kupieckimi i stanowią czyn nieuczciwej konkurencji. Przy tej praktyce Wydawca staje się niewolnikiem wielkich koncernów, a nie wolnym współtwórcą kultury.

Za Izbę Księgarstwa Polskiego
Henryk Tokarz
Prezes Izby

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.