Działając w imieniu LexisNexis Polska Sp. z o.o. , wydawcy Serwisu Prawniczego LexPolonica, odnosząc się do opublikowanej w dniu 26.11.2010 r. na Państwa stronie internetowej informujemy, że podali Państwo informację nieścisłą, która przeciętnego czytelnika może wprowadzić w błąd a w efekcie, wydawców serwisów prawniczych na utratę klientów i znaczące straty zarówno finansowe jak i utratę renomy oraz dobrego imienia.
Wspomniany w cytowanym przez Państwa artykule przypadek dotyczył jednej ustawy, a mianowicie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej (Dz.U. 2005.175.1462), którą sędzia uznał za nieobowiązującą opierając się na informacjach zawartych w programie Lex wydawnictwa Wolters Kluwer: sporna ustawa jest w nim traktowana jako archiwalna, a z metryki aktu wynika, że straciła on moc 30 czerwca 2008 r.
Pragniemy w tym miejscu podkreślić, że poza programem Lex wydawnictwa Wolters Kluwer funkcjonują także inne serwisy informacji prawnych, w tym program LexPolonica, którego jesteśmy wydawcą. Dostępne na rynku systemy informacji prawnych to niezależne od siebie bazy publikowane przez różnych wydawców. Tym samym, nie do przyjęcia jest generalizowanie że wszystkie serwisy podają błędne informacje.
Państwo w cytowanym przez siebie artykule takiej generalizacji właśnie się dopuścili. W oryginalnej bowiem treści, autor wskazał dodatkowo, że program LexPolonica zawiera poprawne informacje co do będącej przedmiotem zainteresowania ustawy (cyt.: „Także z programu LexPolonica wynika, że ustawa nie straciła mocy”) a taka informacja została przez Państwa pominięta co, tak jak już wspomnieliśmy powyżej, może skutkować utratą zaufania do wszystkich serwisów informacji prawnych przez odbiorców tak podanej informacji.
Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia zwracamy się niniejszym o zamieszczenie sprostowania, z którego będzie jasno wynikało, że
„Dostępne na rynku systemy informacji prawnych to niezależne od siebie bazy publikowane przez różnych wydawców a błędna informacja co do faktu nieobowiązywania ustawy zawarta była wyłącznie w serwisie Lex wydawnictwa Wolters Kluwer. Serwis LexPolonica, zarówno w tym, jak i pozostałym zakresie zawiera informacje zgodne z aktualnym stanem prawnym. Dotyczy to także orzecznictwa i komentarzy.”
oraz komentarza Prezesa wydawnictwa LexisNexis:
„Polski system legislacyjny bywa czasami bardzo skomplikowany i nawet ustawodawcy zdarzają się zmiany, które nie są jednoznaczne w interpretacji. Ale mamy świadomość, że dostarczając informacje na których bazują prawnicy oraz wymiar sprawiedliwości, bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Dlatego ocena obowiązywania aktów prawnych w serwisie LexPolonica ma dla nas najwyższy priorytet. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjnych nasi redaktorzy zamieszczają komentarze w treści aktu, dzięki którym prawnicy dostają od nas alert, że ten przepis wymaga głębszej interpretacji w różnych kontekstach” mówi Tomasz Laskowski, Prezes Zarządu LexisNexis Polska.
„Wprowadziliśmy pewne standardy, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka podawania naszym Klientom błędnych informacji. Nasza baza aktów jest ujednolicana 3 razy w tygodniu, redakcja podczas ujednolicania nanosi wszystkie zmiany wynikające z Dz. U., M. P. i dzienników urzędowych Unii Europejskiej, aktualizuje bazę orzeczeń i komentarzy, a także ocenia obowiązywanie aktów wykonawczych do zmienionych aktów prawnych.”
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.