„Kanon Tradycyjnej Kuchni Polskiej” już w sprzedaży

„Kanon Tradycyjnej Kuchni Polskiej” już w sprzedaży
„Kanon Tradycyjnej Kuchni Polskiej” autorstwa Hanny Szymanderskiej już w sprzedaży!

Multico Oficyna Wydawnicza wprowadza na rynek nową, niezwykłą serię książek kulinarnych.

Szukasz najlepszych polskich przepisów? Chcesz przypomnieć sobie smaki i zapachy z dzieciństwa? Sięgnij po książki H. Szymanderskiej z serii „Kanon Tradycyjnej Kuchni Polskiej”.

Kanon Tradycyjnej Kuchni Polskiej to pięknie ilustrowana seria książek z najlepszymi, najbardziej charakterystycznymi i sprawdzonymi przepisami polskiej kuchni tradycyjnej, rekomendowanymi przez Hannę Szymanderską. Niektóre świetnie znane, inne – nieco zapomniane. Warto je sobie przypomnieć i przekonać się, jak bogata jest nasza kuchnia narodowa.

Znajdziesz w nich:
– sprawdzone przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie
– piękne zdjęcia
– kulinarne ciekawostki i anegdoty
– wskazówki i rady, które ułatwią ci przygotowanie potraw

Już w sprzedaży 5 z serii 15 książek:
– Przekąski, czyli pasztety, galarety, sałatki i nie tylko
– Zupy, tradycyjne, przecierane, owocowe, na zimno i na gorąco
– Warzywa, czyli sprawdzone przepisy na ziemniaki, kapustę, pomidory i wiele innych
– Jajka i sery, czyli najlepsze omlety, zapiekanki, sałatki
– Makarony, pierogi i naleśniki oraz inne dania z mąki, kaszy i ryżu

Kolejne książki z serii ukażą się w 2011 r. W przygotowaniu tomy poświęcone daniom z grzybów, ryb, rozmaitych mięs i dziczyzny, zimnym i gorącymi sosom, przetworom, ciastom, deserom oraz napojom.

Zapraszamy do lektury!

Hanna Szymanderska – Najbardziej znana w Polsce autorka książek kulinarnych. Gotowaniem zainteresowała się w roku 1967, tuż po ślubie. Jej pierwsza książka pt. „200 potraw z warzyw” ukazała się w 1979 r. W 1982 r. pisarka zaczęła pisać na zamówienie felietony kulinarne, łącząc przepisy z krótkimi notatkami historycznymi. Wkrótce anegdoty, ciekawostki i cytaty z literatury, często trudno dostępnej lub zapomnianej, stały się znakiem rozpoznawczych jej książek. Do tej pory Hanna Szymanderska opublikowała kilkadziesiąt tytułów poświęconych głównie tradycyjnej kuchni polskiej. Jej przepisy ukazywały się na łamach wielu gazet, m.in. „Poradnika domowego”, „Mojego gotowania” i „Kobiety i życia”. Na potrzeby serii „Kanon Tradycyjnej Kuchni Polskiej” wybrała najlepsze, sprawdzone przepisy, które każdy smakosz i znawca kuchni polskiej powinien znać.

Kategorie: Hobby i Poradniki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.