Córka polarnika

Córka polarnika
 
 
Fascynująca i poruszająca historia powrotu fotografki i pisarki w magiczny świat dzieciństwa – do Arktyki. 

Kari Herbert miała zaledwie dziesięć miesięcy, gdy jej rodzice, Mari i sir Wally Herbert, jeden z najbardziej znanych polarników XX wieku, zabrali ją w jedną z najważniejszych podróży jej życia. Jej celem była Arktyka, gdzie dziewczynka pośród ostatnich tradycyjnych myśliwskich plemion, Inughuitów, spędziła dwa lata.
Książka opowiada historię powrotu Kari Herbert na Grenlandię, gdzie wciąż żyją przyjaciele z dzieciństwa i przybrana rodzina. Pisarka wraca do świata zjednanego z naturą i podporządkowanego jej bezwzględnym prawom, spotyka szamanów, myśliwych, obserwuje, jak młodzi Eskimosi radzą sobie ze zmianami tradycyjnego stylu życia. Autorka, pełna sprzecznych emocji, konfrontuje przeszłość z teraźniejszością, obserwuje swych odnalezionych przyjaciół.
Córka polarnika to książka z reporterskim zacięciem, wzbogaconym o głęboko socjologiczne spostrzeżenia, antropologiczną wiedzę i historyczne tło. I co najważniejsze, zaskakuje urzekającą odmiennością eskimoskich zwyczajów: zwłaszcza dotyczących miłości i seksualności, stosunku do śmierci czy starości.

Mówi się, że wierność seksualna nigdy nie była powszechną cnotą w Thule, nie należy jednak tego opacznie rozumieć. Seks, a tym samym i prokreacja są oczywiście częścią życia społecznego równie ważną jak potrzeba jedzenia czy oddychania. I choć chrześcijaństwo odmieniło sposób patrzenia współczesnych Inughuitów na związki seksualne, nadal jednak członkowie tej społeczności nie mają w swoich sumieniach – jak my – dziedziczonego przez setki lat poczucia winy i w rezultacie są znacznie bardziej liberalni w swej interpretacji wierności. Inughuici uważają, że oddanie partnerowi jest czymś znacznie głębszym aniżeli akt seksualny, ale sądzą również, że seksualne zadowolenie odgrywa kluczową rolę dla szczęścia partnera i całej społeczności. Gdy zatem myśliwy spędzał dużo czasu z dala od domu, oczekiwało się, że jego pozostający we wsi przyjaciel będzie w tym okresie „zagrzewał” mu żonę. Podobnie gdy myśliwy wybierał się w długą podróż, a jego żona musiała zostać w domu – na przykład była w ciąży albo zajmowała się dziećmi – inny pozostający we wsi mężczyzna z radością „pożyczał” swoją żonę przyjacielowi, w zamian za co kobieta, która zostawała we wsi, przejmowała rolę jego małżonki.

Książka w sprzedaży od 9.11.2010
Wydawnictwo Carta Blanca. Seria Bieguny

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.