Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym

Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym
ZAPOWIEDZI

10 września 2010

Paul Scheffer
Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym
Seria: mikrokosmos/makrokosmos: literatura faktu

 
Przekład z języka niderlandzkiego Ewa Jusewicz-Kalter

Poleca:

“Co się stało z pogodną utopią multikulturalizmu? Co się dzieje z liberalnymi społeczeństwami Zachodu? Trudno o lepsze miejsce do szukania odpowiedzi niż słynąca z otwartości i tolerancji Holandia.


Paul Scheffer analizuje holenderskie społeczeństwo bezwzględnie, lecz z taktem. Zewnętrzne doświadczenie podróży i wewnętrzne doświadczenie obcowania z Innym, imigrantem, pozwala mu przebić się przez mur wygodnych złudzeń. Zagrożeniem dla Europy nie jest wojujący islam – zagrożeniem jest ona sama, nieskłonna do autoanalizy, ukrywająca pod maską tolerancji pogardę i wciąż niewypowiedziane grzechy kolonialnej przeszłości”.
Edwin Bendyk, “Polityka”

“Scheffer sporo miejsca poświęca Polakom, którzy – co sam zauważa – z eksporterów migracji lada dzień mogą się stać jej importerami. Jego książka powinna się stać podręcznikiem dla tych, co się z imigrantami zetkną – bo pokazuje, jakich błędów nie wolno nam popełnić w dniu, gdy ludzie z Afryki, Azji czy byłego Związku Radzieckiego zaczną intensywnie pukać w nasze drzwi. Ale powinni do niej zajrzeć i ci, co sami emigrują – bo punktuje postawy, które prowadzą do alienacji, wykluczenia i imigranckich gett”.
Witold Szabłowski

W swej przełomowej książce Paul Schaffer przenosi dyskusję o imigrantach z poziomu walki w okopach na płaszczyznę ogólną. 
Pokazuje, że nie jest to problem lokalny ani odosobniony. Odwołuje się do historii Stanów Zjednoczonych, by wskazać, że nawet w kraju, który najlepiej na świecie radzi sobie z asymilacją, ogromny napływ ludności doprowadzał do niepokojów społecznych i problemów socjalnych. Opisuje sposoby, w jakie inne kraje i poszczególne miasta radzą z głębokim, często niebezpiecznymi społecznymi skutkami imigracji. Brak debaty publicznej nie może być rozwiązaniem, przekonuje, podobnie jak bierne i bezrefleksyjne narzekanie na przybyszów. Przedstawiona przez niego socjologiczno-historyczna analiza przekracza granice geograficzne i metodologiczne, czerpiąc z psychologii społecznej, socjologii miasta, stosunków międzynarodowych, historii i antropologii kulturowej.
Druga ojczyzna stanowi krok w kierunku nowego społecznego porozumienia, w kierunku równowagi między otwartością a wykluczeniem.

Paul Scheffer (ur. 1954 r.) jest filozofem i profesorem urbanistyki na  Uniwersytecie Amsterdamskim. Był korespondentem prasowym w Paryżu i w  Warszawie, regularnie współpracuje z wieloma holenderskimi tytułami, 
publikuje także w prasie międzynarodowej, m.in. w “Die Zeit”,  “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, “Le Monde des Debats”, “El Pais”, “Politiken”, “Tagesanzeiger”. Jego artykuł, poświęcony fiasku społeczeństwa wielokulturowego w Holandii, który ukazał się w 2000 roku w “NRC Handelsblad”, wywołał burzliwą dyskusję o wielokulturowości i imigracji. Jest członkiem holenderskiej Partii Pracy.

Kategorie: Literatura

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.