Premiera książki "Uśmiech Pol Pota"

Premiera książki "Uśmiech Pol Pota"
25 sierpnia 2010
Peter Fröberg Idling
Uśmiech Pol Pota (o pewnej szwedzkiej podróży przez Kambodżę Czerwonych Khmerów)
Seria wydawnicza: Reportaż

 

„To prawdopodobnie jedna z najlepszych dokumentalnych książek tego roku. (…) Materiałów na temat Kambodży i rządów Pol Pota opublikowano wiele, ale Peter Fröberg Idling przedstawia tę dramatyczną historię w całkiem nowy sposób. I choć temat jest przerażający, to naszkicowany przez Idlinga portret kraju i ludzi jest przede wszystkim poetycki. Kojarzy się ze stylem Svena Lindqvista, szwedzkiego mistrza podróżniczego reportażu, lub jego duńskiego odpowiednika, Carstena Jensena. (…)”.
„Dagbladet”

„To powieść dokumentalna najwyższej klasy, sięgająca po najlepsze techniki literackie. Otrzymujemy świeże, wnikliwe spojrzenie połączone z zapierającym dech w piersiach doświadczeniem czytelniczym”. 
„Potemkinreisen”

„Uśmiech Pol Pota to subtelna i mimo swej tematyki niemal piękna książka, stawiająca niezwykle ważne pytanie: Jak chronić się przed politycznymi marzycielami i fanatykami, tak by nie zniszczyć jednocześnie możliwości stworzenia lepszego świata?”.
„Dagens Næringsliv”

„Idling stworzył przenikliwą i dramatyczną opowieść o tym, jak zagłodzono i wymordowano 1,7 miliona ludzi, nie pokazując międzynarodowej opinii publicznej nawet jednego ciała. Długo i uważnie przyglądał się uśmiechowi Pol Pota, który – gdy się mu przypatrzeć – okazuje się grymasem drwiny”.
„Bergenavisen”

„Uśmiech Pol Pota to nie tylko świetny reportaż, ale także bardzo dobra powieść. Być może nie wypada polecać jej jako wciągającej narracji, ale temu, kto da się ponieść samemu tekstowi, trudno będzie zapomnieć o dramatycznym kontekście historycznym i pozostać wobec niego obojętnym”.
„Studvest”

„Tę bezstronną, wnikliwą książkę po prostu trzeba przeczytać. Idling, który przez kilka lat mieszkał w Kambodży, z niezwykłym wyczuciem, subiektywnie, a jednak bez uprawiania polityki, pokazuje, jak rażąca niekompetencja i niedające się opisać zło mogą na wiele lat zniszczyć cały kraj”.
„Adresseavisen”

 

Peter Fröberg Idling urodził się w 1972 roku. Pracował jako dziennikarz, a następnie radca prawny dla organizacji humanitarnej w Kambodży. Tam zrodził się pomysł jego pierwszej książki – Uśmiechu Pol Pota – która ukazała się w 2006 roku. Rok później Idling jako jedyny pisarz został nominowany do nagrody dziennika „Dagens Nyheter” za osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Regularnie publikuje w najważniejszych szwedzkich gazetach: „Dagens Nyheter”, „Tidningen Vi”, „Upsala Nya Tidning”. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.