O czym lekarze nie mówią swoim pacjentom?

O czym lekarze nie mówią swoim pacjentom?
David H. Newman
Cień Hipokratesa. Tajemnice Domu Medycyny
tłum. Mateusz Borowski
data premiery: 5 sierpnia 2010
 
 
 
O czym lekarze nie mówią swoim pacjentom? Sekrety i tajemnice lekarskiego fachu odkrywa przed nami doktor David H. Newman – przez lata pracujący na oddziale ratunkowym nowojorskiego szpitala.
 
Każdy pewnie zna słynną zasadę Hipokratesa – „po pierwsze nie szkodzić”. Mało kto jednak wie, że ów starożytny lekarz, zwany „ojcem medycyny”, nawiązywał bardzo bliskie relacje ze swymi pacjentami, poznawał ich bliskich i otoczenie, zanim zdecydował się postawić diagnozę i zalecić odpowiednią kurację. Obecnie ta więź łącząca lekarza i chorego została zerwana, a codzienna praktyka lekarska niewiele ma wspólnego z przysięgą Hipokratesa.
W tej prowokującej do dyskusji książce doktor Newman rozprawia się z wieloma medycznymi mitami. Pokazuje między innymi, dlaczego syrop na kaszel rzadko bywa skuteczny i jak to się dzieje, że mammografia przynosi więcej szkody niż pożytku, prawie każda resuscytacja kończy się fiaskiem, a antybiotyki przypisywane na ból gardła mogą być po prostu niebezpieczne. Autor udowadnia również, jak potężny wpływ na zdrowie pacjentów może mieć – lekceważony przez lekarzy – efekt placebo, a zarazem, jak zwodnicza bywa nadmierna ufność w statystyki i badania.
Dzięki niezwykłym i trzymającym w napięciu opowieściom wprost z sal szpitalnych i gabinetów lekarskich Newman odkrywa, co szwankuje w relacjach lekarzy z pacjentami i próbuje znaleźć odpowiedź, jak tę zerwaną więź odbudować.
 
David H. Newman urodził się w Nowym Jorku. Studiował filozofię na uniwersytecie SUNY Binghamton, a medycynę ukończył w Albany Medical College. W 2005 roku, w wieku trzydziestu pięciu lat, jako major rezerwy został wysłany do Iraku, gdzie pracował w Szpitalu Polowym nr 344. Za swoje zasługi otrzymał medal wojskowy. Publikuje regularnie w czasopismach medycznych. Obecnie kieruje programem badań klinicznych i uczy na Uniwersytecie Columbia oraz w Sekcji Ratownictwa Medycznego w szpitalu St. Luke’s-Roosevelt w Nowym Jorku.
 
Inne książki o podobnej tematyce:
Atul Gawande, Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce
Jürgen Thorwald, Stulecie chirurgów
Jürgen Thorwald, Triumf chirurgów
Gabriel Weston, Cięcie. Opowieść o chirurgii 
 
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.