Wydawnictwo Bernardinum w 2009 roku

Wydawnictwo Bernardinum w 2009 roku
Historia Wydawnictwa Bernardinum z Pelpina
Rozwój ruchu wydawniczego w Pelplinie przypada na II połowę XIX wieku. Ta niewielka miejscowość zasłynęła wówczas jako jeden z głównych ośrodków pracy umysłowej i piśmienniczej na Pomorzu. Na prężny rozwój Pelplina wpływ miały takie czynniki jak: siedziba biskupa, Wyższe Seminarium Duchowne, progimnazjum Collegium Marianum, gdzie mimo zaborów panowała prawdziwie polska atmosfera. Spośród oficyn wydawniczych istniejących w Pelplinie w okresie przedwojennym największe znaczenie miała drukarnia uruchomiona pod koniec lat 60. XIX wieku. Zmieniający się właściciele zakładu przekształcili go ostatecznie w Drukarnię i Księgarnię “Pielgrzym” Spółkę Akcyjną z ograniczoną odpowiedzialnością.
      
Wydawnictwo, postawione na wysokim poziomie, służyło społeczeństwu do 1939 roku, kiedy to jego działalność przerwała II wojna światowa. Pelpliński ośrodek wydawniczy w czasach powojennych związany jest przede wszystkim z działalnością Kurii Biskupiej i Seminarium Duchownego. Akcja wydawnicza w tych instytucjach rozpoczęła się od września 1945 roku i z różnym natężeniem trwa do dziś. Wydawnictwo Wyższego Seminarium Duchownego “Bernardinum” zostało powołane w kwietniu 1993 roku na mocy dekretu biskupa diecezjalnego, Jana Bernarda Szlagi. Jest ono kontynuacją pracy Zakładu Małej Poligrafii, założonego w 1979 roku z inicjatywy ówczesnego rektora WSD, ks. dr hab. Jerzego Buxakowskiego. Drukowano w nim przede wszystkim seminaryjne podręczniki oraz lekturę pomocniczą dla studiujących alumnów. Od momentu ustanowienia Wydawnictwa “Bernardinum” rozpoczął się dynamiczny rozwój tego zakładu. Zwiększona została liczba etatów a wysłużone urządzenia drukujące zastąpił nowoczesny park maszynowy umożliwiający realizację różnorodnych zamówień.
      
Drukarnia wydawnictwa seminaryjnego drukowała nie tylko książki, ale również czasopisma o zasięgu ogólnokrajowym, takie jak: “Gitara i bas”, “Muzyczna gazeta reklamowa” czy “List do Pani”. Nigdy nie zapominano też o macierzystej uczelni, dla której wydawane były m.in.: rocznik naukowy “Studia Pelplińskie” oraz kleryckie pismo “Spojrzenia”. Zakład nawiązał współpracę z kilkoma firmami poligraficznymi i odborcami książek na terenie kraju. Druga pelplińska oficyna – Wydawnictwo Diecezjalne – powstało 15 kwietnia 1987 roku, kiedy to ówczesny biskup chełmiński, Marian Przykucki, powołał Zakład Poligraficzny Diecezji Chełmińskiej i Wydawnictwo Kurii Biskupiej Chełmińskiej.

Na dziesięcioletni dorobek Wydawnictwa Diecezjalnego złożyły się 52 publikacje książkowe, z czego połowę stanowiły pozycje o treści ściśle religijno-liturgicznej. Pozostałe związane były z historią, historią sztuki, socjologią czy pedagogiką – zawsze powiązane jednak z dziejami Kościoła. Z dniem 1 stycznia 1998 roku, w wyniku wydanego dekretu Biskupa Pelplińskiego, powstała nowa oficyna – Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej “Bernardinum”, stanowiące efekt połączenia Wydawnictwa Diecezjalnego z Wydawnictwem Wyższego Seminarium Duchownego “Bernardinum”. 

Najlepiej sprzedającymi się tytułami w 2009 roku były:

  • Gringo wśród dzikich plemion     29 030 egz.
  • Dywizjon 303 (oprawa miękka)    16 345 egz.
  • Z Panem Bogiem     12 834 egz.
  • 180 000 kilometrów przygody     8 595 egz.
  • Moja Afryka     8 238 egz.
  • Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso    6 077 egz.
  • Jeep. Moja wielka przygoda    5 735 egz.
  • Prowadził nas los    5 395 egz.
  • Gringo wśród dzikich plemion (zapach)    4 572 egz.
  • Madagaskar grąca wieś Ambinitelo    3 890 egz.

 W 2009 roku Wydawnictwo Bernardinum zanotowało przychody ze sprzedaży książek na poziomie 4,13 mln zł.Nakładem Oficyny ukazały się 122 tytuły, w tym 112 nowości. Łącznie sprzedano 360 017 egz. książek w średniej cenie 11,47 zł za egz.

Plany na 2010 rok obejmują wydanie 150 tytułów, w tym 130 nowości.

Kategorie: Religia, Rynek Polski

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.