Wydawnictwo UJ poleca nowości nie tylko dla historyków

Wydawnictwo UJ poleca nowości nie tylko dla historyków
Wydawnictwo UJ poleca nowości nie tylko dla historyków

Wszystkim miłośnikom Klio serdecznie polecamy najnowsze pozycje w serii HISTORIAI:

Marshall C. Eakin
Historia Ameryki Łacińskiej
Zderzenie kultur
 
 

Książka ukazuje w syntetyczny sposób dzieje Ameryki Łacińskiej. Autor zwraca uwagę przede wszystkim na charakter procesu dziejowego tego regionu wynikający ze zderzania się i wzajemnego przenikania trzech odmiennych żywiołów etnorasowych i kulturowych. Dzięki perspektywie antropologicznej, książka pozwala ujrzeć w dziejach Ameryki Łacińskiej proces tworzenia się nowej jakości cywilizacyjnej.

Intelektualna dyscyplina Eakina w połączeniu z jego niezwykle żywym stylem zaowocowała powstaniem historii Ameryki Łacińskiej będącej zarazem świetną lekturą i bogatym źródłem informacji. (Prof. Todd A. Diacon, historyk, Uniwersytet Tennessee)

Philip Jenkins
Historia Stanów Zjednoczonych
 
 

Miarodajne i przystępnie napisane dzieje Ameryki, obejmujące zarówno aspekty polityczne, jak i rozwój społeczny, gospodarczy i kulturowy. Książka pokazuje, w jaki sposób kształtowało się społeczeństwo amerykańskie, jego charakterystyczna kultura i sposób myślenia. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto chciałby lepiej poznać i zrozumieć ten szczególny naród.

Książka Philipa Jenkinsa jest jednym z najlepszych opracowań wprowadzających do historii kraju, który ciągle cieszy się pozycją największej potęgi na świecie. (Robert Cook, Uniwersytet Sheffield)

Rhodri Jeffreys-Jones
FBI
Historia
 
 

Przełomowa historia FBI od jego antyterrorystycznych korzeni w okresie Rekonstrukcji po ataki 11 września. Ta z werwą opowiedziana historia FBI stanowi pierwszy wyważony i kompletny portret olbrzymiej, potężnej i niekiedy zażarcie krytykowanej amerykańskiej instytucji. Autor, znany specjalista od amerykańskich agencji wywiadowczych, przedstawia jej dzieje w kontekście historii Stanów Zjednoczonych. Przy okazji kwestionuje obiegowe interpretacje, ocenia też mocne i słabe punkty FBI jako instytucji.

Nazwałbym tę książkę najważniejszą pracą na temat FBI. Zmieni ona sposób, w jaki ludzie myślą i rozmawiają o FBI.
(Christopher Waldrep, San Francisco State University)

Publikowane w serii HISTORIAI tytuły ukazują dzieje świata w perspektywie spotkań między cywilizacjami i kulturami. Wskazują na ich współzależność i przenikanie, ale także na zasadnicze różnice, mogące stanowić zarzewie zaciekłych i krwawych konfliktów. Tak jak proza „ojca historii” charakteryzują się one przystępnością i dobrą formą literacką, w plastyczny sposób przedstawiając zjawiska, procesy, wydarzenia, postaci, które zaważyły na takim a nie innym kształcie współczesnego świata.

W serii Historiai polecamy także:
·    Nicholas V. Riasanovsky , Mark D. Steinberg, Historia Rosji
·    Serhy Yekelchyk, Ukraina. Narodziny nowoczesnego narodu
·    Peter Burke, Języki i społeczności w Europie wczesnonowożytnej
·    Helen Rawlings, Inkwizycja hiszpańska

Zapraszamy na www.wuj.pl

 

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.