"1491. Ameryka przed Kolumbem” Książką Roku 2008 w kategorii „Historia”

"1491. Ameryka przed Kolumbem” Książką Roku 2008 w kategorii „Historia”
„1491. Ameryka przed Kolumbem” Charlesa C. Manna, wydana przez DW REBIS w tłum. Janusza Szczepańskiego, została Książką Roku 2008 w kategorii „Historia”.

 

Magazyn Literacki KSIĄŻKI  już po raz siódmy wręczył wczoraj swoje nagrody w pięciu kategoriach. Statuetkami zaprojektowanymi przez Dorotę Bardyszewską w tym roku wyróżniono oprócz książki REBISU także: Grę anioła Carlosa Ruiza Zafóna, Ikony w Polsce ks. Michała Janochy, Skarby przyrody i krajobrazu Polski Romualda Olaczka oraz Prawo autorskie Janusza Barty i Ryszarda Markiewicza.

Oprócz nagrody głównej otrzymaliśmy też cztery wyróżnienia za Książkę Miesiąca:

–  Rymy życia i śmierci, Amos Oz, tłum. Leszek Kwiatkowski, książka kwietnia, kat. proza obca
–  Misja specjalna, Dan Kurzman, tłum. Norbert Radomski, książka maja, kat. historia
Historia igrzysk olimpijskich i MKOl. Od Aten do Pekinu 1894-2008, David Miller, tłum. Tomasz Górski, Katarzyna Karłowska, Anna Zdziemborska, książka sierpnia, kat. historia
Czarodziejka z Florencji, Salman Rushdie, tłum. Jerzy Kozłowski, książka listopada, kat. proza obca

„Tegoroczna nagroda trochę nas zaskoczyła, bo przez lata przyzwyczailiśmy się do odbierania nagród za Książkę Roku, ale w kategorii „literatura obca” – mówi szef działu marketingu Bogusław Tobiszowski i przypomina, że to już  6 nagroda w dorobku REBISU. Wcześniej Książkami Roku wydanymi przez nasze wydawnictwo były: w  2002 roku Święto kozła, w 2003 Raj tuż za rogiem Marii Vargasa Llosy, w 2004 Góra duszy Gao Xingjiana, w 2005 Śalimar Klaun Salmana Rushdiego i w ubiegłym roku Terrorysta zmarłego wczoraj Johna Updike’a.

Nagrodzona 1491. Ameryka przed Kolumbem  to książka, która wywołała sporą dyskusję w USA. Autor  przedstawia w niej wyniki badań archeologicznych ostatnich dziesięcioleci, które zadają kłam powszechnie znanemu obrazowi konkwistadorów obejmujących w posiadanie wyludnione kontynenty. Zdaniem Ch. C. Manna, w chwili przybycia Kolumba na Hispaniolę w obu Amerykach żyło więcej ludzi niż w Europie; największe, blisko milionowe miasto Tenochtitlan miało sprawne wodociągi, ogrody botaniczne i nieskazitelnie czyste ulice – czym nie mogła się poszczycić żadna ze stolic Starego Świata. Autor zaprasza nas do nowego odkrywania Ameryki i wyprawę w głąb dziejów, w której książka będzie fascynującym i rzetelnym przewodnikiem.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.