Oprócz fantasy wydawać będziemy książki dla dzieci, dla młodzieży, albumy krajoznawcze

Oprócz fantasy wydawać będziemy książki dla dzieci, dla młodzieży, albumy krajoznawcze

Przegląd

Mateusz Włodarczyk (Wirtualny Wydawca): Galeria Książki jest dość młodym wydawnictwem, ale pracujecie Państwo w branży wydawniczej już od 10 lat. Czy doświadczenie zdobyte wcześniej w polskim sektorze wydawniczym przydało się Państwu w prowadzeniu własnej działalności?

Adam Fryże (właściciel wydawnictwa Galeria Książki):
Rzeczywiście przez 10 lat zdobywaliśmy doświadczenie w sprzedaży książek i to pomogło nam obrać poprawny kierunek na starcie. Ale wielu rzeczy musieliśmy się szybko nauczyć, wiele osób poznać, popełnić kilka błędów. Ale bez wspomnianego doświadczenia chyba nie zdecydowalibyśmy się na ten krok.

MW: A skąd w ogóle wziął się pomysł na otwarcie takiego wydawnictwa? Czy powstanie Galerii Książki planowane było przez Państwa od dawna czy raczej była to spontaniczna decyzja? Kiedy dokładnie powstało Państwa wydawnictwo?

AF: Wydawanie książek planowaliśmy od dłuższego czasu, interesowaliśmy się prawami autorskimi i czekaliśmy na dobry tytuł. Szczerze mówiąc, w naszym kraju nie jest łatwo zdobyć prawa autorskie, zwłaszcza jeśli jest się małym, debiutującym wydawnictwem. W końcu się udało i oto jesteśmy. Wydawnictwo istnieje niecały rok, a pierwszy tytuł ukazał się w październiku tego roku.

MW: Jaki jest profil Państwa wydawnictwa? Jak wygląda Państwa początkowa oferta? W jakich sektorach wydają Państwo książki?

AF: Aktualnie wydaliśmy pierwszą część Trylogii Czarnego Maga pt. „Gildia Magów” autorstwa australijskiej pisarki Trudi Canavan, w tym momencie Agnieszka Fulińska tłumaczy część drugą pt. ”Nowicjuszka”, na rynek wprowadzimy go prawdopodobnie w maju. Na koniec przyszłego roku planujemy trzy inne tytuły.MW: Wiemy, że pierwszy tytuł Galerii Książki, trafił od razu na listę bestsellerów. Mówię tu oczywiście o książce Trudi Canavan pt. “Gildia Magów”. Jest to niewątpliwie duży sukces dla świeżo powstałego wydawnictwa na wymagającym Polskim rynku książki. Skąd wziął się pomysł na wydanie tego bestsellera? Czy przypuszczaliście Państwo, iż odniesie on aż taki sukces?

AF: Tak dokładnie, to nasz pierwszy tytuł i ogromnie ucieszyła nas pozytywna reakcja klientów. Oczywiście po zdobyciu praw do międzynarodowego bestsellera mieliśmy nadzieję, że spodoba się on także polskim czytelnikom. Ale miejsce na topie EMPiKu, Kolportera i ogromne zainteresowanie na Targach Książki w Krakowie to były marzenia, które na szczęście się spełniły.

MW: Czy wydanie bestsellera “Gildia Magów” oznacza, iż będziecie Państwo wydawać tylko i wyłącznie książki z sektora fantastyki? Czy może zamierzacie Państwo rozszerzyć ofertę na inne sektory?

AF: Działalność rozpoczęliśmy od wydawania fantasy i pewnie ten kierunek będzie kontynuowany. Ale posiadamy już prawa do innych tytułów, wśród których jest tytuł „The Dangerous Book for Boys”, uznany za książkę roku w Wielkiej Brytanii. Chcemy wydawać różne tytuły, nie tylko z dziedziny fantastyki. Oprócz fantasy wydawać będziemy książki dla dzieci, dla młodzieży, albumy krajoznawcze.

MW: Jak wiemy konkurencja w sektorach, na których działa lub będzie działać Galeria Książki jest niezwykle duża. Jaką strategie obraliście Państwo, aby zaistnieć na rynku i zdobyć dla swojego wydawnictwa ustabilizowaną pozycję w czołówce?

AF: Będziemy starać się oferować czytelnikom zawsze ciekawe tytuły i rozwijać się na polu marketingu, docierać do jak największej liczby klientów, poprzez ciekawą promocję naszych książek. Mamy mnóstwo pomysłów, które powoli realizujemy.

MW: Współpracujecie Państwo z Platonem, który dystrybuuje Państwa książki. Jak oceniacie Państwo wzajemną współpracę? Czy Galeria Książki jest zadowolona z usług dystrybutora, jakim jest Platon? Jeśli tak to, jakie argumenty zadecydowały o tym, że to Platon został dystrybutorem Galerii Książki?

AF: Współpracujemy z Platonem od 2 miesięcy, na zasadzie wyłączności, co łączy się z dobrymi i niekoniecznie dobrymi stronami. Współpraca jest zbyt krótka, by móc ją jednoznacznie oceniać. Wybraliśmy Platona z racji ugruntowanej pozycji na rynku oraz rozwiniętej sieci logistycznej.

MW: Ile osób zatrudnia w tym momencie Galeria Książki? Czy zamierzacie Państwo zwiększyć liczbę etatów w najbliższym czasie?

AF: Aktualnie Galeria Książki jest małym, rodzinnym przedsięwzięciem, ale na wiosnę planujemy powiększenie składu. W przyszłości myślimy o zatrudnieniu przedstawicieli handlowych i własnej logistyce.

MW: Zbliża się już koniec 2007 roku. Jakbyście Państwo podsumowali miniony rok? Jakie obroty przewidują Państwo w podsumowaniu rocznym? Czy spełnią one Państwa oczekiwania?

AF: Ten rok zawsze już będziemy traktować szczególnie, bo to czas naszego debiutu wydawniczego. Kończymy go bogatsi o nowe doświadczenia i w poczuciu zadowolenia z wyników sprzedaży. Na pewno nie udałoby nam się to bez pomocy wielu osób, którym proszę pozwolić z tego miejsca podziękować. Dziękujemy całemu zespołowi Design Plus z Krakowa za zaangażowanie, w szczególności dziękujemy Pani Elżbiecie Totoń, dzięki której udało nam się tak wiele. Podziękowania kierujemy także do Pani Agnieszki Fulińskiej, ponieważ dała nam wiele więcej niż tylko dobre tłumaczenie.

WW: Dziękujemy za rozmowę i życzymy wielu sukcesów w branży wydawniczej. 

Kategorie: Rynek Polski, Wywiady

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.