„Codzienność wiary” to zagadnienie, któremu poświęcony jest majowy numer miesięcznika „W drodze”.
– „Mówienie o duchowości codzienności ma przypominać, że sprawy ziemskie są przestrzenią chrześcijańskiego powołania, a wiara ma miłować ziemię. W tym widzę wspaniałą specyfikę chrześcijaństwa. Wierzymy, że Słowo stało się ciałem. Bóg dotyka zatem ludzi w wymiarze cielesnym, ziemskim. Oddzielenie ciała i duszy jest sprzeczne z chrześcijaństwem. Skoro Bóg stał się człowiekiem, to my wszyscy mamy w sprawach ziemskich przeżywać tę wielką tajemnicę wiary. […] Ale nie ma co na siłę doszukiwać się wszędzie głębi. Szare ma pozostać szare, ale może być piękne i święte. A być świętym w świeckim życiu to po prostu przeżywać swoje zwyczajne życie, tyle że w nieco nadzwyczajny sposób” – mówi w rozmowie rozpoczynającej majowy numer Zbigniew Nosowski.
Żyjemy w kraju, w którym 92% obywateli przyznaje się do chrześcijaństwa (w tym 89% do katolicyzmu). „Jednak jesteśmy jednocześnie krajem, który przez wiele lat rządzony był przez ludzi otwarcie deklarujących poparcie dla wartości sprzecznych z katolicką moralnością. […] W kraju, w którym co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem”. O problemie „niewidzialnych katolików” pisze Bogna Białecka.
Z kolei Szymon Hołownia w tekście Wirtualizacja miłosierdzia zastanawia się nad „miłosierdziem naszych czasów”, dlaczego łatwiej nam wpłacić pieniądze na konta różnych organizacji, niż spotkać się z konkretnym człowiekiem, który potrzebuje naszej pomocy, tracąc tym samym kontakt z obdarowanym.
W dziale znalazł się również reportaż Stanisława Zasady Tak dużo pytań, który opowiada o tym czym jest wiara w życiu niewidomego Darka i świadectw osób pracujących i żyjących z ludźmi upośledzonymi.
W majowym numerze nie zabrakło również refleksji nad pobożnością maryjną, którą jak pisze Rafał Porzeziński – „możni tego świata postanowili uznać za zabobon, bałwochwalstwo, ciemną zaściankowość, moherową przypadłość, która od czasu do czasu dotknie osobę powszechnie znaną i szanowaną”. O tym czym była i z czego wynikała pobożność maryjna Prymasa Wyszyńskiego pisze Jan Grzegorczyk w tekście Matka na zawsze. W tym roku w maju, przypada także uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Joanna Petry Mroczkowska rozważa czy i jak w naszym kraju łączą się ze sobą te dwa nurty – maryjny i pneumatologiczny.
Ponadto w najnowszym numerze Bogusław Chrabota w tekście Przekleństwo telewizji zastanawia się nad tym za co powinniśmy szanować „szklany ekran” i „czy gdyby Pan Bóg raz jeszcze stwarzał świat, stworzyłby również telewizję”.
W dziale Orientacje znalazły się recenzje z polskiego wydania „Biblii Jerozolimskiej”, książek Barbary Skargi, Piotra Kłodkowskiego i Wiktorii Śliwowskiej; filmów Clinta Eastwooda i kolejny odcinek cyklu „Muzyka i Bóg” autorstwa Tomasza Cyza.
W majowym numerze również teksty stałych felietonistów miesięcznika (Musierowicz, Makowski, Górny, Kowalczyk SJ) a także stałe rubryki – dominikańskie rozważania na niedziele (Adamski, Chrzanowski, Kozacki, Paluch) i Szukającym drogi o. Jacka Salija OP, który tym razem zastanawia się nad tym, czy religie są źródłem wojen.
Artykuły powiązane:
Kategorie:
Religia
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.