Pierwsze polskie wydanie eseju H. D. Thoreau

Pierwsze polskie wydanie eseju H. D. Thoreau
H. D. Thoreau 
„Obywatelskie nieposłuszeństwo”
 
 
 
Chcemy żyć w wolnym i praworządnym kraju. Upowszechniać prace i myśli tych, którym nie obca była troska o dobro państwa. Wierzymy, że ich poglądy spisane na kartach książek mogą edukować społeczeństwo, zmieniać rzeczywistość wokół nas i chronić przed powtarzaniem błędów z przyszłości. Dlatego w 25. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego DW REBIS oddał do rąk czytelników książkę pt. „Obywatelskie nieposłuszeństwo”, pierwsze polskie oddzielne wydanie (wczesniej wydanie zbioru esejów ukazało w 1983 roku nakładem Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik pt. „Zycie bez zasad”) opublikowanego przez H. D. Thoreau eseju, który zajmuje niezwykle ważkie miejsce nie tylko w historii literatury, lecz także w historii myśli etycznej i doktryn politycznych oraz w najnowszych dziejach wielu krajów.
 
„Najlepszy rząd to taki, który jak najmniej rządzi” – te słowa Thomasa Jeffersona w aspekcie wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku wydają się wyjątkowo celnym podsumowaniem działalności komunistycznych władz. Nikt z nas nie chce walczyć z państwem, ale jeśli już konfrontacja w obronie wartości, w które wierzymy jest konieczna – to niech będzie to pokojowy protest, bez przemocy, krwi i niewinnych ofiar. Początek rozwojowi doktryny walki prowadzonej bez użycia przemocy – na zasadach biernego oporu dał przed 160 latami właśnie H. D. Thoreau w „obywatelskim nieposłuszeństwu”.
 
Henry David Thoreau – amerykański pisarz, poeta i filozof. Thoreau urodził się i spędził prawie całe życie w miasteczku Concord w stanie Massachusetts. W 1837 ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda i został nauczycielem w szkole miejskiej w Concord. Popierał obywatelskie nieposłuszeństwo jako formę walki z władzą i poszanowanie środowiska naturalnego. Był również zagorzałym abolicjonistą sprzeciwiającym się niewolnictwu i legalizującemu je prawu USA. W 1845 przeniósł się do zbudowanej przez siebie chaty nad stawem Walden, położonym w lasach concordzkich. W trakcie dwuletniej samotności napisał swoje najsłynniejsze dzieło Walden (wydane przez REBIS w 1999 roku), które stało się biblią brytyjskich radykałów.
 
Kategorie: Literatura

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.