Andrzej Stasiuk laureatem Nike i właścicielem czeku na 100 tys. złotych

Andrzej Stasiuk laureatem Nike i właścicielem czeku na 100 tys. złotych
Zwycięstwo w IX. edycji literackiej nagrody Nike, za najlepszą książkę roku, przypadło Andrzejowi Stasiukowi za „Jadąc do Babadag”.
 
Zwycięskie „Jadąc do Babadag” to książka o podróżach przed Słowację, Bułgarię Rumunię, Albanię, Mołdawię, kraje dawnej Jugosławii, węgierską prowincję. Z dziennika podróżnego wyrasta rozprawa o połowie kontynentu, jego kulturze i mieszkańcach. Bohaterami są tu krajobrazy niezmienne od lat i ludzie, którzy, jak krajobrazy nie zmieniają się od pokoleń. – Powinienem napisać historię cygańskiej wieczności, ponieważ mam wrażenie, że w pewien sposób jest ona trwalsza i mądrzejsza niż nasza państwa i miasta i cały nasz świat, który drży przed unicestwieniem – mówi Stasiuk i początek tej historii niepotrzebnych ludzi i niepotrzebnych miejsc spisuje w „Jadąc do Babadag”.

Lauratami poprzednich edycji Nike byli: Wojciech Kuczok, Jarosław Marek Rymkiewicz, Joanna Olczak – Ronikier, Jerzy Pilch, Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Czesław Miłosz i Wiesław Myśliwski.

 
Tymczasem w plebiscycie czytelników (nagrodę przyznają czytelnicy „Gazety Wyborczej” i portalu Gazeta.pl), wygrał Ryszard Kapuściński. Jego „Podróże z Herodotem” zdobyły 29 proc. głosów.  W roku 2000 po raz pierwszy gusta czytelników zbiegły się z oceną jurorów – zwyciężył tom „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza. Ubiegłorocznym laureatem nagrody czytelników był „Gnój” Wojciecha Kuczoka, laureata Nike 2004. Gusta czytelników ponownie zbiegły się z werdyktem jury.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.