Kresy na weekend

Kresy na weekend
Kresy na weekend, czyli kilka praktycznych porad Wydawnictwa Bezdroża na temat zwiedzania Lwowa, Wilna i Grodna.
 
Zbliża się kolejny, długi majowy weekend. Bardziej zapobiegliwi z nas zapewne już porozmawiali z szefami o wolnym piątku i czeka na nich cztery dni majowego wypoczynku. Wydawnictwo Bezdroża ma dla Państwa propozycję na spędzenie tego weekendu – sentymentalną podróż do Wilna, Grodna oraz Lwowa z przewodnikami po tych pięknych i ważnych dla Polaków miastach.
 
logo
  grodno / Miasto nad Niemnem
Krzysztof Maćkowski, Adam Liss
 
GRODNO. MIASTO NAD NIEMNEM
W podróż do Grodna można wybrać się samochodem (należy posiadać międzynarodową “zieloną kartę”, nalepki PL oraz ważny przegląd techniczny), pociągiem (z Białegostoku o godz. 14.49 i 22.36 – bezpośrednio – oraz 5.30 i 10.06 – z przesiadką w Sokółce; podróż trwa ok. 2,5 godz., a bilet na trasie Białystok – Grodno kosztuje 15 zł) lub autobusem (z dworca PKS we wtorki, piątki i soboty o 13.00, codziennie o 15.20; podróż trwa ok. 3 godz., a koszt biletu to 25 zł). Funkcjonują cztery polsko-białoruskie samochodowe przejścia graniczne dla ruchu osobowego: Bobrowniki / Berestawica, Połowce / Piesczatka, Terespol / Brześć oraz Sławatycze / Domaczewo.
Wizę białoruską można uzyskać jedynie w placówkach dyplomatycznych, należy przy tym mieć paszport ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące. Wiza jednokrotna kosztuje 6 USD (ekspresowa 11 USD), na zniżkę mogą liczyć członkowie rodzin obywateli białoruskich. Na Białorusi wciąż istnieje obowiązek meldunkowy, a podróżujący własnym samochodem powinni na granicy dopełnić procedury czasowego bezcłowego wwozu środka komunikacji.
Wśród tras opisanych w przewodniku Grodno. Miasto nad Niemnem znajduje się trasa o nazwie Królewsko-„holenderskie” Grodno. Na spacer ten należy przeznaczyć pół dnia, a zobaczyć będzie można m.in.: Batorówkę – rezydencję królewską Stefana Batorego, Stary i Nowy Zamek (obejrzeć tam można ekspozycje Muzeum Archeologicznego), pałac Eustachego Hreptowicza – ostatniego kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego, Teatr Tyzenhauza, Park Zylibera oraz Stanisławówkę – dawną podmiejską rezydencję ostatniego króla Polski.

logo   Lwów / Miasto Wschodu i Zachodu
Aleksander Strojny

LWÓW. MIASTO WSCHODU I ZACHODU
Jak dojechać do Lwowa? Nic prostszego!  Z wielu bowiem miast w Polsce wschodniej i południowej odjeżdzają do Lwowa autobusy polskie i ukraińskie. Istnieje także możliwośc dojazdu koleją. Najwygodniej i najtaniej jest odbyć tę podróż  przez Przemyśl –  kupimy tam bilet do Lwowa za 15 zł.  Czas przejazdu na trasie Przemyśl – Lwów, wynosi co najmniej 3 godziny i zdeterminowany jest pobytem na przejściu granicznym w Medyce – odprawa graniczna może trwać długie godziny…
Szybciej dotrzemy do Lwowa  wsiadając najpierw do busa odjeżdzającego spod dworca autobusowego (bilet do Medyki – 2 zł.). Po 15 minutach  docieramy do przejścia granicznego dla pieszych i na ogół przekraczamy je bez większego problemu. Po drugiej stronie odjeżdzają z częstotliwością raz na godzinę busy do Lwowa (1,1 USD) – czas jazdy tylko 1,5 godziny. Bus opatrzony jest numerem 297 i kończy swój kurs pod dworcem  kolejowym w centrum Lwowa.
W przewodniku Lwów. Miasto Wschodu i Zachodu znajdziemy trasę Centrum Wielkiego Lwowa, która poprowadzi Czytelnika po centralnych oraz zachodnich ulicach i placach Wielkiego Lwowa, miasta wyrosłego z dziedzictwa Galicji, której przez grubo 100 lat było stolicą. Zwiedziwszy Lwowską Starówkę warto odwiedzić pobliskie knajpki i wypróbować ukraińskie przysmaki takie jak: pirożki, czeburieki czy pilmieny – palce lizać. A jeśli zostaną już zaspokojone wyższe potrzeby duchowe i nadejdzie wieczorowa pora to warto wiedzieć, że „ Lwów lubi pić, umie pić i ma co pić”.
Mając do dypozycji kilka dni, możemy też skorzystać z propozycji zebranych w trasie Złota Podkowa. Traktując Lwów jako bazę wypadową zwiedzimy szereg fortec i miejscowości ważnych dla historii regionu –  Stare Sioło, Drohobycz czy Gródek Jagielloński.

logo   Wilno / Barok z kamienia i obłoków
Jadwiga Rogoża
WILNO. BAROK Z KAMIENIA I OBŁOKÓW
Do Wilna dojechać można autokarem z Warszawy, Białegostoku, Krakowa, Gdańska, Olsztyna i Łodzi. Podróż z Warszawy trwa ok. 9 godz. (wliczając postój i uwzględniając różnicę w czasie) i kosztuje ok. 135 zł (dla studentów 10% zniżki). Inną opcją jest podróż pociągiem: odjazd z Warszawy w poniedziałki, środy i piątki o godz. 22.54, przyjazd do Wilna o 9.23 czasu litewskiego; koszt ok. 130 zł (kuszetka) lub 160 zł (miejsce w wagonie sypialnym). Podróż powietrzną do Wilna  proponuje LOT, ale koszt biletu jest wyższy – 580 zł. Transport kołowy obsługują dwa przejścia graniczne: Ogrodniki / Lazdijai (320 km od Warszawy, dojazd przez Augustów) oraz Budzisko / Kalvarija (304 km od Warszawy, dojazd drogą nr 19, dogodny dojazd do Wilna przez Kowno).
Ruch bezwizowy między Polską i Litwą obowiązuje już od lat, a ze względu na unię celną od 2004 r. na granicy nie prowadzi się kontroli celnej, a jedynie paszportową. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej litewskiego MSZ: www.urm.lt (dostępna wersja angielskojęzyczna).
Przewodnik Wilno. Barok z kamienia i obłoków proponuje kilka tras zwiedzania miasta. Jedną z nich jest spacer z placu Katedralnego do słynnej Ostrej Bramy. Po drodze zobaczymy m.in.: zaułek Bernardyński (jedno z najpiękniejszych miejsc wileńskiej starówki), Muzeum Mickiewicza, kościół św. Michała Archanioła i klasztor Bernardynek, zabytkowe kamienice, Galerię Sztuki Rosyjskiej i polską galerię artystyczną Znad Wilii, cerkiew św. Paraskiewy, Litewskie Muzeum Sztuki, pałac Paców, ratusz miejski, Centrum Sztuki Współczesnej, Wileńską Filharmonię Narodową, kościół św. Teresy i oczywiście samą Ostrą Bramę wraz z kaplicą ostrobramską.
 
Autorzy wydawnictwa Bezdroża to miłośnicy podróżowania, dzięki temu te przewodniki stanowią rzetelne źródło informacji zarówno krajoznawczych , jak i historycznych. Każdy przewodnik zawiera aktualne ceny, wiele praktycznych porad i pomysłów na… udany weekend. Życzymy udanego, czynnego wypoczynku!
Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.