Najważniejsi polscy wydawcy książek dla dzieci

Najważniejsi polscy wydawcy książek dla dzieci
Poniżej znajdują się najważniejsze polskie wydawnictwa, które w swojej (często zróznicowanej tematycznie) ofercie posiadają literaturę dziecięcą. Przedstawiliśmy Państwu również witryny internetowe wydawców, jeżeli są one w szczególny sposób przyjazne młodym czytelnikom. Kliknij na nazwę wydawnictwa by przejsc na jego stronę.   
 
PUBLICAT – PUBLICAT S.A. (dawniej Podsiedlik-Raniowski i Spółka S.A.) od początku swojej działalności specjalizował się w ilustrowanych książkach dla dzieci i młodzieży. W tym sektorze jest dziś jedną z największych polskich oficyn.
 
W roku 1999 i 2000 wydawnictwo to otrzymało nagrodę „Duży Dong” wraz z tytułem bestsellera roku przyznawane przez fundacje „Świat Dziecka” za serię „Sławni polacy” oraz „Klucz do ojczyzny”.
 
W 2002 roku Publicat otrzymał nagrodę „HIT 2001. Najlepsze dla dziecka”, przyznana przez miesięcznik „Mamo, to ja” dla serii książek aktywizujących „Wycinanki”.
 
W roku 2005 Publicat dysponuje 11 tytułami oznakowanymi logiem „Cała Polska czyta dzieciom” 
 
                               
 
Strona Najlepszyprezent.pl jest niezwykle przyjemna w użytkowaniu. Na stronie możemy zamówić wszystkie tytuły wydawnictwa Publicat, z każdej kategorii tematycznej. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie kalendarza, na którym zaznaczamy ważne dla nas daty (urodziny teściowej itp. ) po czym serwis sam nam przypomina o nadchodzącym święcie i zachęca nas do zakupu prezentu książkowego.
 
 
EGMONT –  Egmont (www.egmont.com) obchodzi 15 maja tego roku swoje 125 lecie. W Skandynawii jest wiodącym graczem na rynku mediów zarówno drukowanych (czasopisma i książki) jak i elektronicznych (produkcja filmowa, telewizyjna, dystrybucja filmów i gier). Wydawnictwo Egmont Polska powstało w 1990 roku zaczynając od wydawania komiksów dla dzieci ze słynnym Kaczorem Donaldem.
 
W 1995 roku otrzymał nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego dla Joanny Olech za „Dynastię Miziołków”.
 
Wiosną 1999 roku otrzymał nagrodę Małego Donga za książkę Wandy Chotomskiej „Dzionek Szalonek i inne przygody Kubusia Puchatka” i wyróżnienie Fundacji Świat Dziecka za urodę plastyczną „Leśnych głupków” Małgorzaty Strzałkowskiej.
 
W 2002 roku Egmont zdobył I miejsce we wszystkich kategoriach przewidzianych dla książki w konkursie Świat Przyjazny Dziecku. 
 
Komitet Ochrony Praw Dziecka przyznał nagrodę książce pt.: „Wszystkich was kocham najbardziej” w kategorii książek dla dzieci najmłodszych.
 
Egmontowskie Kluby Książek za pośrednictwem poczty, dostarczają klientom blisko 400 tysięcy książek rocznie. Kilkadziesiąt tysięcy dzieci należących do Klubu Książek Disneya, Klubu Książki Kubusia Puchatka, Klubu Odkrywców i Klubu Księżniczki, co miesiąc otrzymuje nową książkę do kolekcji.   
 
Obecnie w ofercie Egmontu znajdują się 472 tytuły dla dzieci wydane w 10 seriach. Egmont Polska wydało w  2004 roku 373 nowości.
 
 
 
Strona EGMONT.PL jest niezwykle przejrzysta i funkcjonalna. Korzystając z mapy serwisu bezproblemu odnajdziemy się w 6 głównych działach. Dla najmłodszych szczególnie ciekawymi działami okażą się „Klub Świata Komiksu” oraz „Kluby Książki”
 
WILGA –  Wydawnictwo WILGA powstało jesienią 1992 roku. Specjalizuje się w dwóch segmentach rynku wydawniczego: książce dziecięcej oraz słownikach językowych (Książki dla dzieci stanowią 71% ogólnej sprzedaży wydawnictwa). W ofercie Wydawnictwa WILGA znajdują się książki: edukacyjne dla najmłodszych, opowieści, bajki i baśnie, polska i światowa klasyka w nowej formie oraz legendy i mity dla starszych dzieci.
 
Wydawnictwo zostało uhonorowane medalem za wszechstronne wspieranie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”
 
 
 
Będąc na stronie Wilga.com.pl od razu jesteśmy pewni, że oferta tego wydawnictwa jest skierowana do dzieci. Bez trudu odnajdziemy się w kolorowym interfejsie, zapoznamy się z nowościami, bestsellerami i propozycjami promocyjnymi. Na stronie możemy również pograć w różne multimedialne gry!
 
JARMOŁKIEWICZ –  w ofercie wydawnictwa znajdują się bogato ilustrowane książki edukacyjne dla dzieci w wieku 3-10 lat. Niestety strona wydawnictwa jest jeszcze w budowie.
 
                             
 
Strona wydawictwa Jarmołkiewicz jest ciągle w budowie, jednak zapowiadana szata grafaiczna serwisu prezentuje się bardzo dobrze. Możemy też zobaczyć zapowiedź 7 działów tworzonego serwisu oraz zapowiedź wirtualnego klubu „Bajkowy Świat”.
 
 
NASZA KSIĘGARNIA –  wydawcy dwutygodnika znanemu wszystkim dzieciom „Świerszczyk” posiada w swojej ofercie poezje i proze dla dzieci i młodzieży, bajki i wierszyki, baśnie, powieści realistyczne i fantastyczne, klasyka i utwory współczesne. W ubiegłym roku, nakładem Wydawnictwa ukazało się 109 tytułów, w tym 23 nowości.
 
Książka, pt. „Biały niedźwiedź. Czarna krowa”, autorstwa Marcina Brykczyńskiego, otrzymała główną nagrodę i tytuł „Książki Roku 2004” za ilustracje i opracowanie graficzne Grażyny Lange w konkursie organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. Wyróżnienie w III edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, otrzymał tytuł „Gdybym był dorosły” autorstwa Evy Janikovszky. 
 
 
 
Interfejs Strony wydawnictwa Nasza Księgarnia jest od razu przyciąga młodych czytelników. Serwis jest skontruowany logicznie i nawet 10 latki nie będą miały problemu z szukaniem swoich ulubionych tytułów.
 
SKRZAT –  ofertę wydawniczą tego wydawnictwa w całości poświęconemu dzieciom co roku zobaczyć można na  Krakowskich Targach Książki. W swojej ofercie ma prawie 400 tytułów dla dzieci.
 
 
 
 
Niezwykle kolorowy serwis, przyjazny młodym użytkownikom. Skrzat.com.pl to strona godna polecenia
 
 
 
 
MUCHOMOR – wydawca ten wygrał konkurs na młodego wydawcę roku 2005 na targach książki w Londynie.  Muchomor posiada wyjątkowo bogatą ofertę wydawniczą dla dzieci.
 
 
 
 
To jedna z najbardziej kolorowych stron w sieci. Interfejs doskonale dociera do młodego użytkownika. Zaczarnowany, baśniowy klimat doskonale prezentuje ofertę wydawnictwa.
 
 
 
BELLONA – Obok literatury historycznej, militarnej i technicznej rosnące znaczenie w ofercie tego wydwnictwa zdobywają bajki i inna literatura dziecięca.
 
 
                                 
 
 
Strona Bellony jest mało atrakcyjna dla młodych czytelników. Być może jest to spowodowane tym, że tytuły dla dzieci są tylko jednym z działów wydawnictwa. Nie można jednak serwisowi zarzucić braku funkcjonalności!
 
 
 
 

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.