Europejskie spotkania z literaturą „Moja Europa”

Europejskie spotkania z literaturą „Moja Europa”

Spotkaniem z Claudem Delarue – francuskim pisarzem i krytykiem literackim –   rozpoczyna się w Krakowie nowe przedsięwzięcie literackie pod hasłem Europejskie spotkania z literaturą „Moja Europa”. Idea programu jest prosta:   o swoim, subiektywnym   obrazie Europy będą rozmawiać pisarze z całej Europy ze swoimi polskimi kolegami po piórze lub krytykami literackimi. Cykl kilkunastu spotkań zaplanowano na wiosnę i jesień tego roku.

Projekt jest nietypowy – podkreśla jedna z organizatorek cyklu Elżbieta Jeleń z Instytutu Goethego – zaangażowało się w jego realizację kilka instytutów kultury goszczących w Krakowie, czyli Instytut Goethego, Instytut Francuski, Instytut Włoski, Dom Norymberski, Pro Helvetia oraz Austriacki Konsulat Generalny. Naszymi partnerami są także Instytut Książki i wydawnictwo Czarne. Ten projekt łączy   najciekawsze zjawiska współczesnej literatury z różnych kręgów językowych.  

Tytuł cyklu jest nawiązaniem do tomu esejów Andrzeja Stasiuka i Jurija Andruchowicza.   Nie dla wszystkich zaproszonych gości jednocząca się Europa jest tytułową „Moją Europą”.   Jak pisze bohater pierwszego spotkania Claude Delarue „Nie odnoszę się z entuzjazmem do wypowiedzi na temat Zjednoczonej Europy. (…) Europejczycy często nie potrafią się porozumieć i nie potrafią postrzegać świata   w sposób jednomyślny, poza konwencjonalnym   światem polityki, dominującym coraz częściej niestety nad niektórymi dziedzinami myśli europejskiej. (…) Niemcy nigdy nie będą podobni do Francuzów, Francuzi do Belgów, Belgowie do Polaków (pragnę zaznaczyć, że nie ma żadnych ksenofobicznych aluzji w mych rozważaniach). Ta żywa różnorodność   jest piękna, tym bardziej, że nie przeciwstawia się unifikacyjnej Utopii epoki Oświecenia, tej technokratycznej i poniżającej ideologii, którą to banda suto opłacanych funkcjonariuszy rządzących   losem ludzi narzuca im te przyszłość, która może ich ograniczyć.

Punktem wyjścia do dyskusji podczas spotkań literackich będą napisane specjalnie z tej okazji przez zaproszonych pisarzy eseje. Organizatorzy zamierzają wydać je w formie książkowej po zakończeniu cyklu. Spotkaniom będzie towarzyszyć wystawa pt. „Literatura w komiksie” prezentowana w Bibliotece Jagiellońskiej, której tematem jest ironiczne spojrzenie na wielkie dzieła literackie.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w Instytucie Francuskim w poniedziałek 15 marca o godz. 18. Kolejne zaplanowano na kwiecień i maj. Ich bohaterami będą m.in. Andrzej Stasiuk, który wystąpi wspólnie z Austriakiem Martinem Pollackiem i ukraińskim pisarzem Tarasem Prochaśko, Herta Mueller, Wolfgang Hilbig, Judith Kuckart oraz młodzi pisarze – stypendyści programu Homini urbani, m.in. Daniel Odija i Mariusz Sieniewicz.

Spotkania będą tłumaczone symultanicznie. Wstęp wolny. Program spotkań można znaleźć na stronach internetowych www.polska2000.pl oraz www.goethe.de/krakau .

inf. nadesłana

 

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.