KOMUNIKAT PIK

KOMUNIKAT PIK

Informacje nadesłane przez Europejską Federację Księgarzy – m.in. pomysł na kawiarnię literacką – prosto z Finlandii, a także wzmianka o Międzynarodowym Kongresie Księgarzy w Holandii, który odbędzie się w maju przyszłego roku.

Szanowni Państwo,

Przekazujemy Państwu krótkie informacje które otrzymaliśmy od Europejskiej Federacji Księgarzy na temat różnych wydarzeń, które ostatnio miały miejsce na europejskim rynku książki.

Poniżej podajemy kilka informacji, które – jak nam się wydaje – mogą Państwa najbardziej zainteresować, resztę znajdą Państwo w załączniku w języku angielskim.

EBF angażuje się w dwa europejskie projekty promocji czytelnictwa

European Booksellers Federation weźmie w przyszłym roku udział w dwóch projektach dotyczących promocji czytelnictwa, w ramach programu “Kultura 2000”, wraz z partnerami zajmującymi znaczącą pozycję na rynku książki w Europie. Jeśli programy zostaną zaakceptowane przez Komisję, ich realizacja rozpocznie się latem w 2004 roku.

Finlandia: Debiut Kawiarni Literackich

Stowarzyszenie Małych Wydawców Fińskich otworzyło w tym miesiącu w Tampere, trzecim co do wielkości mieście Finlandii, kawiarnię literacką. Mają też zamiar otworzyć podobne kawiarnie w głównych miastach uniwersyteckich w Finlandii. Będą one raz w miesiącu organizowały duże imprezy czytelnicze pod hasłem “wieczór literacki”, a także regularne spotkania z autorami i tzw. lunch z książką. W każdej kawiarni będzie także mała księgarnia, w której będą dostępne tytuły wydawane przez członków zrzeszonych w Stowarzyszeniu.Członek tej organizacji, pan Reima T.A. Luoto mowi, że “ mali wydawcy, mają nadzieję, iż tego typu inicjatywa stworzy nieformalną więź pomiędzy autorami, wydawcami i czytelnikami”. Rynek fiński jest zdominowany przez 6 dużych wydawców, stąd zaledwie nieco ponad połowa nowych tytułów wydawanych jest każdego roku przez 30 małych oficyn wydawniczych, którym trudno jest umieścić swoje książki w dużych sieciach księgarskich.

47 Międzynarodowy Kongres Księgarzy w maju 2004 roku

W dniach 9-15 maja 2004 roku, w Holandii odbędzie się Międzynarodowy Kongres Księgarzy. Głównym tematem w tym roku będzie marketing, m.in. seminarium “7 zasad marketingu. Jak wypromować swoją księgarnię”. Kongres jest otwarty na młodych, entuzjastycznych księgarzy z całego świata, “młody” oznacza osoby zarówno “młode duchem” jak i “młode wiekiem”. Przez cały dzień, od świtu do zmierzchu, temat księgarstwa i wzajemna wymiana doświadczeń w tej dziedzinie będzie głównym tematem rozmów.

W sprawie szczegółowych informacji oraz wstępnego programu należy się zgłaszać do Elise de Bres, (Holenderskie Stowarzyszenie Księgarzy): edebres@boekbond.nl ; Tel: +31 30 2287956 fax: +31 30 228 45 66

 

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.